Türkiye’nin kontrolünde bulunan Azez-Cerablus’ta IŞİD hücrelerine operasyon

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Suriye’de, Türkiye’nin kontrolünde bulunan Azez-Cerablus hattını kapsayan “Fırat Kalkanı Harekatı” bölgesinde, IŞİD’in hücre evlerine operasyon düzenlediği bildiriliyor.

Operasyonda 11 IŞİD üyesinin yakalandığı, çok sayıda patlayıcı ve mühimmatın ele geçirildiği kaydediliyor.

DHA’nın haberine göre IŞİD’liler tarafından misafirhane olarak kullanılan ve içinde sorumlu düzeyde örgüt mensuplarının yer aldığı 3 örgüt evi, Suriye Milli Ordusu (SMO) ve MİT’in çalışmaları sonucunda tespit edildi.

Habere göre MİT’in istihbari ve operasyonel desteğiyle SMO’ya bağlı silahlı güçler “Fırat Kalkanı Harekatı” alanında operasyonlar düzenlendi.

Bu operasyonlarda 11 IŞİD üyesi yakalandı. Operasyonlarda; teknik kapasitesi ve patlama etkisi yüksek, profesyonelce hazırlanmış ve yaklaşık 30 bin dolar değerinde olduğu anlaşılan 4 bin 350 elektrikli fünye, 986 programlanabilir entegre cihazı, 665 devre kartı, voltmetre, devre elemanları, devre kontrolü için LED’ler ve lehim aletinin de aralarında bulunduğu çok sayıda teknik malzeme ele geçirildi.

Yakalanan IŞİD’lilerin, bu yılın başlarında Rojava’nın Haseke kentinde, Suriye Demokratik  Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki Geweran Hapishanesi’nde IŞİD’lilerin firar girişimi ve saldırılarına lojistik ve askeri destek sağladıklarını itiraf ettiği öğrenildi.