Türkiye’den yeni sınır güvenliği önlemi: ‘Uzun boylu bitki ekmeyin’

Mardin Valiliği tarafından yayınlanan genelgeyle Kuzey Suriye sınırı boyunca uzun boylu bitkilerin ekilmesi yasaklandı. Çiftçiler ise tepkili.

Mardin Valiliği, sınır emniyetini artırmak amacıyla uzun boylu bitkilerin (mısır, ayçiçeği, meyve bahçesi ve benzeri) ekiminin yapılmasının 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca izin verilmeyeceğine ilişkin genelge yayınlamıştı. Yasak sınıra 300 metre mesafedeki araziler için uygulanacak.

Çiftçi Hacı Nihat, “50 yıldır çiftçilik yapıyorum. Babadan, dededen çiftçilik yapıyoruz. Şimdiye kadar böyle bir yasak görmedim. Halk hasat ürünlerinden mahrum bırakılıyor. Halk mağdur oluyor. Devlet çiftçilere yönelik bu yasağı kaldırsın” dedi.

500 dönüm arazisi bulunan Hacı Nihat’ın 60 dönüm arazisi yasak ilan edilen bölgede kalıyor.

Hükümetin yasağından dolayı tahıl tüccarları da ekonomik zarara uğruyor.

Mısır tüccarı Hanifi Müslümoğlu, “30 bin araziye mısır ekildiğinde dönüm başına bin 200 kilodan 36 bin ton hasat ediyor. Türk lirası karşılığı 32 milyon 400 bin ediyor. Çiftçilerin bu kadar para zarar ediyor” diye konuştu.

Çiftçiler derneği, hükümetin çiftçilerin yasaktan dolayı uğrayacağı zararı karşılamasını istiyor.

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, “Sınır üzerinde ekilmeyecek olan arazilerden elde edilecek mısır gelirinin hesaplanarak çiftçilere ödenmesi gerekiyor. Çiftçilerin ekmesine izin vermiyorlarsa zararlarını ödesinler. Başka çare yok. Çiftçiler çaresiz bir şekilde geçimlerini bu arazilerden sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kuzey Suriye sınırı ile Hatay’ın Reyhanlı ilçesin’den Cizre’ye kadar 900 kilometre sınırı bulunuyor. Ekin yasağının uygulanması durumunda 270 bin dönüm arazi ekilemeyecek.

Kaynak: Rudaw