Türkiye’den ‘işgalci’ nitelemesine tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan, Avrupa Parlamentosunun (AP), Türkiye’yi Suriye’de ‘işgalci’ olarak niteleyen kararına ilişkin yapılan açıklamada, “Tek başına ağır sorumluluklar üstlenen ülkemize ilişkin asılsız iddiaları reddediyoruz” denildi.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Suriye savaşının 10. yılı nedeniyle aldığı kararda Türkiye’nin “uluslararası hukuku ihlal etmek ve işgalci” olarak nitelenmesine Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, AP Genel Kurulunda kabul edilen Suriye ihtilafına ilişkin kararda Türkiye’ye yöneltilen ifadelere tepki göstererek, “AP’yi gerçeklerden kopuk ve ilgisiz açıklamalar yapmak yerine NATO ve Avrupa’nın sınırlarını da koruyan Türkiye’nin Suriye’de yaptığı katkıların Avrupa için önemini idrak etmeye ve Suriye’deki gelişmeler bağlamında ihtilafın siyasi çözümüne yapıcı katkı sunmaya davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “AP Genel Kurulunda Suriye ihtilafının 10. yılı vesilesiyle kabul edilen kararda yer verilen milyonlarca Suriyeliye kucak açan ve ihtilaf nedeniyle tek başına ağır sorumluluklar üstlenen ülkemize ilişkin asılsız iddiaları reddediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, bir yandan terörizmin her türlüsüyle kararlı mücadelesini devam ettirirken, bir yandan da BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı temelinde Suriye ihtilafına siyasi bir çözüm bulunması amacıyla çabalarını sürdürecektir.”

Suriye kararında Türkiye için ‘işgalci’ denildi

AP Genel Kurulunda kabul edilen Suriye ihtilafına ilişkin kararda Türkiye için şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından kontrol edilen toprakları Ekim 2019’da işgal etmek de dahil olmak üzere, uluslararası hukuka aykırı olarak, ağırlıklı olarak Suriye Kürt yerleşim bölgelerinden oluşan ülkenin kuzey kesimlerini işgal etmek amacıyla 2016’dan beri doğrudan Suriye’ye müdahale ediyor. Türkiye’nin bu eylemleri nedeniyle bazı AB üyeleri Türkiye’ye silah satışını resmen askıya aldığı”

Kararda Türkiye’nin Suriyeli paralı askerleri Dağlık Karabağ’a gönderdiği bilgisi de yer aldı.