Türkiye’den Almanya’ya iltica başvuruları artıyor

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin, Kuzey Ren Vestfalya Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanlığı’nın bir raporuna dayandırdığı haberine göre eyalette iltica başvurusunda bulunan Türkiye vatandaşlarının sayısı çarpıcı bir biçimde arttı.

Habere göre iltica başvurusunda bulunan Türkiye vatandaşlarının sayısı yılın üçüncü çeyreğinde 2 bin 494 olarak kaydedildi. Yılın ilk üç ayını kapsayan ilk çeyrekte ise sadece 560 Türkiye vatandaşının iltica başvurusunda bulunduğu belirtiliyor. Eyalet yönetiminin verdiği bilgilere göre Türkiye vatandaşları, Suriyelilerden sonra sığınma başvurularında ikinci sırada yer alıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanı Joachim Stamp, Türkiye vatandaşlarının iltica başvurularının artmasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimini sorumlu tuttu. Stamp “Bunun sebebi açık ve aynı zamanda da hazin.

Erdoğan’ın siyaseti, demokratik güçlerin bastırılması, basın özgürlüğünün kısıtlanması, binlerce insanın tutuklanması ve Gülen hareketi taraftarı oldukları iddiasıyla on binlerce kişinin görevden ihraç edilmesi bunun sebepleridir” diye konuştu.