Türkiye’den ABD’ye ortak komisyon teklifi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-35’ler ve S-400’ler için ABD’ye ortak komisyon kurma teklifini sunduklarını söyledi

Türkiye-Polonya-Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı kapsamında mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “Suriye’den çekilme kararı dahil birçok kurumlarından çelişkili açıklamalar geliyor” diyerek, şunları ifade etti:

“Bizim tarafımızda her şey net. Rusya’dan almak durumunda kaldığımız S-400 savunma sisteminden kaynaklanıyor tüm bu sorunlar. S-400 ile ilgili bazı iddialar ortaya atılıyor. F-35’lerin sistemine girerek F-35’in sistemini alabileceği söyleniyor. Biz bu iddiaları gerçekçi bulmuyoruz.”

“ABD’li muhataplarımıza bir teklifte bulunduk ancak henüz bir yanıt gelmedi” diyen Çavuşuoğlu, şöyle devam etti:

“Bu konuda son sözü uzmanların söylemesini talep ettik. Suriye’de S-400 savunma sistemleri var. Ama Suriye’nin üzerinde birçok ABD ve İsrail F-35 savaş uçakları uçuyor. Endişeleri gidermek için bir ortak çalışma grubu kuralım dedik ancak ABD’den henüz bir cevap gelmedi.”

Türkiye’nin S-400 savunma sistemi konusunda NATO’nun endişelerini dikkate almadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Çavuşoğlu, “NATO’nun (S-400 konusunda) endişelerini dikkate almamız lazım. Türkiye’nin dikkate almadığını söylemek doğru değil. Her zaman hassasız” şeklinde konuştu.