Kaç öğrencinin Kürtçe seçmeli dersi seçtiği açıklandı

MEB Bakanı Özer, 20 bin 265 öğrencinin Kürtçe seçmeli derslerini seçtiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun seçmeli dil derslerine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Türkiye Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 20 bin 265 öğrencinin seçmeli dil olarak Kürtçeyi tercih ettiğini açıkladı.

Sezgin Tanrıkulu, 2 Şubat 2022 tarihinde Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, okullarda okutulan seçmeli dil derslerini ve bu dersleri seçen öğrenci sayısını sordu.

ANKA’nın yer verdiği habere göre Bakan Özer ise önergeye 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nden üç gün önce, yani 17 Şubat’ta yanıt verdi.

Bakan Özer, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 20 bin 265 öğrencinin, Kurmanci ve Zazaki derslerini seçtiğini açıkladı.

Bakan Özer ayrıca, 5-6-7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin Adığece (Latin alfabesinde), Abazca (Kiril alfabesinde), Lazca, Gürcüce, Arnavutça, Boşnakça dillerini de tercih edebildiğini bildirdi.

 

2022-2023 için seçmeli ders süreci

Türkiye’de ortaokullarda Kürtçe seçmeli dersler için tanınan süre 7 Şubat’ta dolmuştu.

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 3 Ocak 2022’de başlamış, seçmeli derslerin tercih süreci 7 Şubat tarihine kadar devam etmişti.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında, Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri de seçmeli dersler arasında yer alıyordu ve seçmeli derslerin açılabilmesi için en az 10 öğrencinin seçmesi gerekiyordu.

Öğrencilerin seçmeli dersler arasında yer alan, Kürtçenin Kurmancî ve Kirmançkî/Zazakî lehçelerini tercih etmesi için yoğun bir kampanya yürütülmüştü.

Sanatçılardan akademisyenlere, aydınlardan siyasetçilere, partilerden sivil toplum kuruluşlarına kadar birçok kesim kampanyaya destek vererek ailelerin de çocuklarını Kürtçe seçmeli derslere yönlendirilmesi konusunda çağrıda bulunmuştu.