Türkiye’de 13 bin kişi aşılanacak, ilk sırada sağlık çalışanları var

This picture taken on May 23, 2020 shows a laboratory technician filling a syringe with a COVID-19 novel coronavirus vaccine candidate ready for trial on monkeys at the National Primate Research Center of Thailand at Chulalongkorn University in Saraburi. - After conclusive results on mice, Thai scientists from the centre have begun testing a COVID-19 novel coronavirus vaccine candidate on monkeys, the phase before human trials. (Photo by Mladen ANTONOV / AFP)

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın izniyle Hacettepe Üniversitesi koordinasyonunda 3. faz aşı denemeleri başladı. “Faz 3’ün yapılabilmesi için altyapının olması lazım. Türkiye’de çok şükür ki bu altyapıya sahip” diyen Prof. Dr. Murat Akova, Türkiye’de 13 bin kişiyi aşılamayı hedeflediklerini belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerilerinden Prof. Dr. Serhat Ünal ile kameraların karşışına geçen Akova, aşının gönüllülere yapıldığını söyleyerek, “13 bin kişiyi hedefliyoruz Türkiye’de nihai olarak. İlk aşamada 1200 kişi hastalık açısından ön planda ve riskli olan sağlık personeli olacak. Bunu da ikiye böleceğiz ve yarısına boş aşı yarısına da yine kovid aşısını yapacağız ki aşının etkili olup olmadığını görelim” ifadelerini kullandı.

“Ekim, Kasım, Aralık aylarından çok korkuyoruz” diyen Akova, grip aşısının ise özellikle risk grubunda olanlar için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Ayrıca uzmanlar, zatürre aşısının koronavirüse karşı korumadığının altını çizdi.