Türkiye ve Rusya arasında telefon trafiği

Pazar günü Suriye’nin Halep kentine düzenlenen kimyasal gaz saldırısı üzerine Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rus mevkidaşı Sergey Şoygu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya’nın, İdlib bölgesinde mevzilenen silahlı muhaliflerin Halep kentine top mermilerine yerleştirilmiş klor gazıyla kimyasal gaz saldırısı düzenlendiğini duyurmasından birkaç saat sonra yapılan görüşmede bakanların son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel güvenlik konularını değerlendirdiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada “Soçi mutabakatına zarar vermek maksadıyla yapıldığı değerlendirilen son zamanlardaki provokasyonların devam edebileceği ve bunlara hazır olunması gerektiği konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur” ifadesi kullanıldı.

100’den fazla yaralı

Pazar günü erken saatlerde Halep’in Halidiye mahallesine düşen top mermilerindeki klor gazı nedeniyle 100’den fazla kişi yaralandığı belirtildi.

Saldırıyla ilgili olarak doktorlarla yapılan ve Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan röportajlarda yaralıların nefes alma zorluğu çektiği ve görme sorunları yaşadıkları ifade edildi.