Türkiye-Libya güvenlik ve askeri iş birliği mutabakatına ilişkin teklif kabul edildi

Türkiye ile Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Oylamaya katılan vekillerden 269’u teklifi onaylarken 125’i ret oyu verdi.

Türkiye ile Libya arasında ‘güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası teklifi’ Meclis’ten geçti. CHP, İYİ Parti ve HDP’nin ‘hayır’ oyu kullandığı teklif, AK Parti ve MHP’nin oyları ile kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında Libya’ya asker gönderilmesi ile ilgili “Davet gelirse gereken adımları atarız. Libya bizden talep ederse her türlü yardımı vermeye hazırız” demişti.

Arap medyasından gelen haberlere göre ise, Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (umh) Türkiye’den askeri destek isteyeceği iddia edilmişti.

Türkiye ile Libya’daki UMH arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı.