Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD ile ENKS arasında gerçekleştirilen müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rojava’da ENKS ile PYD arasında gerçekleştirilen müzakerelere ilişkin, “Tavrımız son derece nettir. Ne burada bir terör koridoru oluşturulmasına izin veririz, ne de teröristlerin burada meşrulaştırılmasına izin veririz” açıklamasında bulundu.

Mevlüt Çavoğluğu, A Haber Canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rojava’da Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında gerçekleşen müzakerelere değinen Çavuşoğlu, Gerek Rusya ve gerekse ABD’nin YPG’yi “SDG” ya da “Suriyeli Kürtler” adı altında siyasi sürece entegrasyonu için çaba gösterdiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Esasen YPG, ABD’nin tamamen kontrolü altına girmeden önce Rusya’nın bu konuda çabaları vardı. Biz de her seferinde kendilerine bunların PKK’dan farklı olmadığını söyledik. Evet biz Kürtlere karşı değiliz. Eskiden Cumhurbaşkanımız henüz başbakanken Esad’a Suriye’deki Kürtlere kimlik ve hak vermesini talep etmişti” dedi.

“Burada bir devletçik kurulamayınca siyasi sürece entegre etme çalışmalarını ABD de yürütüyor. Ve burada özellikle de ENKS ve YPG’yi entegre etmeye çalışıyorlar” diyen Mevlüt Çavuğlu, sözlerine şunları ekledi:

“Şubat ayında ben ENKS başkan ve üyelerini üyelerini Ankara’da kabul ettim. Onlara kessinlikle YPG-PKK’yla işbirliği yapmamaları gerektiğini anlattım. Geçmişte de bunlarla gayet iyi diyaloglarımız vardı. Bana YPG ile bir arada olmak istemediklerini ve olmayacaklarını söylediler. Bunu söylemelerine rağmen şimdi neden böyle bir diyalog var.  Demekki bu ülkeler bastırıyor. Türkiye’de de 250 bin Suriyeli Kürt var. 200 bine yakın Suriyeli Kürt Kuzey Irak’ta yaşıyor, Avrupa’da Suriyeli Kürtler var. Bunların içerisinde Kürtleri temsil edebilecek sonderece makul insanlar var. Aynı şekilde muhalefetin içerisinde Yüksek Müzakere Heyeti ve Anayasa Koalisyonu içerisinde hem rejim ve hem de muhalefet tarafından da Kürtler var. Temsil artması gerekiyorsa bu da yapılabilir ama bu teröristlerle olmaz.”

Çavuşoğlu, “Tavrımız son derece nettir. Ne burada bir terör koridoru oluşturulmasına izin veririz, ne de teröristlerin burada meşrulaştırılmasına izin veririz. Terörist, teröristtir. Kürt kardeşlerimizi teröristlerle bir tutmak da, Kürt kardeşlerimize hakarettir. Türkiye’de de hakarettir, Suriye’de de hakarettir, Irak’ta da hakarettir” ifadelerini kullandı.

“Irak’ta Kazımi hükümeti ülkede istikrar ve ikili ilişkilerimiz için önemli”

Uzun bir aradan Irak’ta bir hükümetin kurulmasının çok önemli olduğunu anlatan Çavuşoğlu, Irak’ın yeni Başbakanı Mustafa Kazımi’yi iyi tanıdıklarını belirterek, “Bölgeyi çok iyi bilen, Türkiye’ye önem veren, Türkiye ile Irak ilişkilerine önem veren bir siyasi lider” dedi.

Irak’ın istikrarının her şeyden önemli olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Kazımi hükümetinin, Irak’ın istikrarı ve Türkiye- Irak ilişkileri bakımından önemli olacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, “Yapacağımız çok işler var. Yeter ki bir an önce hükümet kurulsun, yeter ki Irak’a istikrar gelsin. Mustafa Kazımi de bu konuda, bize göre yetenek ve kapasitesi olan, bizimle ilişkilere de önem veren bir başbakan” diye konuştu.