Türkiye destekli SMO Sözcüsü: Türkiye, Rojava’ya saldırmayacak

Suriye Milli Ordusu (SMO) Sözcüsü Raid Yusuf Hamoud, Rojava’ya ve Suriye’ye askeri operasyon başlatılacağına dair söylentileri yalanladı. Hamoud, Rusya’nın kendi isteklerini kabul ettirmek için psikolojik savaş yürüttüğünü belirtti.

Erbil merkezli Rudaw televizyonlarda özel açıklamalarda bulunan Raid Yusuf Hamoud, Türkiye’nin Kürtlere karşı askeri operasyon başlatılacağına ilişkin bilgi ve söylentilerin Rusya’nın yürüttüğü psikolojik bir savaş sonucu ortaya çıktığını söyledi.

“Rusya’nın psikolojik savaşı”

SDG, PYD ve Şam arasında müzakereler yürtüldüğünün altını çizen Hamoud, şöyle devam etti:

“Askeri operasyonla ilgili söylentiler ve özellikle Sputnik’in savaşın Salı günü başlayacağı yönündeki haberlerinin tümü söylentiden ibaret. Bu söylentiler, Rusya’nın diyalog tarafları üzerinde yürüttüğü psikolojik bir savaşla sonuçlanmaktadır. Son iki gündür Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile PYD ve Suriye rejimi arasında diyalog ve müzakerelerin yürütüldüğünü öğrendik.”

“SDG ve Şam müzakereleri çıkmaza girdi, Rusya savaşa başladı”

Rusya’nın her iki tarafa da istediklerini yaptırmak için bu yola başvurduğunu söyleyen Hamoud, şunları kaydetti:

“Belli ki rejim ile PYD arasındaki bu diyalog ve müzakereler çıkmaza girdi, Rusya iki taraf arasındaki bu müzakerelere karşı psikolojik savaş yürütmeye karar verdi. Rusya ‘Salı günü, TSK ve Suriye Milli Ordusu, SDG üslerine yönelik operasyon gerçekleştirecek’ iddiasını dillendirdi. Bunların tamamı söylenti, Rusya kendi amaçlarını gerçekleştirmek için bu yönteme başvuruyor.”