Türkiye destekli grupların kontrolündeki bölgeden IŞİD’in bomba uzmanı ve emirinin nasıl yakalandığı netleşti

IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon, 16 Haziran’da Halep’in Cerasblus kentinde özel bir operasyonla ele geçirilen IŞİD’in bomba uzmanı Hani Ahmed el-Kurdi operasyonunun detaylarını paylaştı.

Uluslararası Koalisyon, “Salim” olarak bilinen ve IŞİD’in Suriye kolundaki en üst düzey üylerinden biri olan Hani Ahmed el-Kurdi’nin IŞİD operasyonlarına yardım ettiğini ve ülke genelinde örgütün faaliyetlerini koordine etmekten sorumlu olduğunu duyurdu.

Koalisyon ayrıca; Hani Ahmed el-Kurdi’nin IŞİD üyelerine patlayıcı madde yapmayı öğrettiğini, patlayıcı madde üretimi için özel bir tesisin inşasına destek verdiğini ve ABD kuvvetleri ile müttefiklerine yönelik saldırıları kolaylaştırdığını bildirdi.

Uluslararası Koalisyon operasyonun nasıl düzenlendiğine dair ayrıntıları da paylaştı. Buna göre operasyon sivil kayıp riskini en aza indirmek için büyük bir hassasiyetle gerçekleştirildi.

Operasyonun başarılı olduğu, sivillere veya sivil altyapıya herhangi bir zarar verilmediği, müttefik birliklerin hava kuvvetlerinin de herhangi bir zarar görmediği bildirildi.

Uluslararası Koalisyon, IŞİD kalıntılarının ortadan kaldırılması için Peşmerge, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Irak’la çalışmaya devam edeceklerini de yineledi.

“Fawaz’ı götürdüler”

ABD’nin helikopterlerle gerçekleştirdiği operasyona tanık olan bir köylü o anlarda gördüklerine dair şunları söyledi:

“Dün saat 12.00 civarında gece yarısı gün köyün güneyine helikopterler indi. Halep göçmeni bir ailenin evi köyün kıyısındaydı. Biz birkaç genç dene olup bittiğini görmek için dışarı çıktık. Helikopterler evin etrafını sardı. Operasyon bittikten sonra söz konusu eve gittik. Kadınlar ve çocuklar bahçenin içinde eli kolu bağlı halde duruyordu. Yanlarında bir erkeği götürmüşlerdi. Eli kolu bağlı kişilerin bağlarını açtıktan sonra ne olup bittiğini sorduk. Dediler ki “Fawaz’ı götürdüler”. Bunların Halep’ten gelen göçmenler olduğunu biliyorduk sadece. Ama helikopterler buraya indikten sonra aile ile ilgili yeni bilgiler öğrenmiş olduk. Söz konusu kişinin IŞİD’in önemli bir elemanı olduğunu öğrendik.”

Kobani’de bulunan ABD üssüne götürüldü

Söz konusu IŞİD yöneticisi ABD Güçleri tarafından Kobani’de bulunan ABD üssüne götürüldü.

Edinilen bilgiye göre operasyonunun gerçekleştirilmesinde Demokratik Suriye Güçleri’nin de kritik de katkısı oldu.