Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda ‘Afrin zeytini’ tartışması yaşandı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz konuşmasında, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve bağımsızlığını Gaziantep merkezli geçici Suriye Hükümeti kurarak, bu oluşumun başkanını da televizyonlara çıkararak, bu oluşumun Suriye’den alınan diplomalara denklik vermesine izin vererek, Afrin’de ÖSO’nun (Özgür Suriye Ordusu) çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağlarını Türkiye üzerinden ihraç ederek, Suriye’de fakülte kurarak sağlamak mümkün değildir. Bütün dünya, Suriye’deki askeri varlığımızın giderek azaltılmasını beklerken, görülen odur ki AKP’nin Suriye’den çıkmaya niyeti yoktur” dedi.

AK PARTİLİ BOZKIR: ÖSO ZEYTİN HIRSIZI SÖZÜNÜ İADE EDİYORUM

Çeviköz’ün sözlerine yanıt eski Dışişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır’dan geldi.

“Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığında birlikte dirsek çürüttükleri bir meslektaşından bu sözlerin gelmesini esefle karşıladığını” söyleyen Bozkır, şöyle devam etti:

“Efendim, ÖSO zeytin hırsızıymış. Bu lafı aynen iade ediyorum, ‘zeytin hırsızı’ dediği ÖSO derken Türk Silahlı Kuvvetleri’yle bu bölgelerde üç harekâtı gerçekleştirmiş ve şehitler vermiş insanlardan bahsediyoruz, gruptan bahsediyoruz. Bu şekilde bir ifadeyi 500 bin Suriyeliyi katletmiş Beşar Esad’ın elini sıkmak için yarışa giren bir partinin temsilcisinin söylemesini de doğrusu yadırgamadım.”

“ÖSO’YA LAF EDEN TSK’YA LAF ETMİŞ OLUR”

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in, “Sayın Volkan Bozkır, ÖSO’nun sözcüsü mü?” ifadesine AK Partililer tepki gösterdi.

Bu sırada AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, “Benle beraber hareket ediyorsa evet sözcüsüyüm, var mı!” diye seslendi. Bozkır da, “Türk Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte hareket eden ÖSO’dan bahsediyoruz. Eğer ÖSO’ya bu laf ediliyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf atmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO birlikte hareket ediyor; ÖSO’ya laf eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf etmiş olur, onun için iade ettim” dedi.

AK Partili Uğur Aydemir de Çeviköz’ün “ÖSO zeytin ve zeytinyağlarını çalarak Türkiye’ye getiriyor” dediğini hatırlattı, Şener de bunun üzerine “Haklı işte, haklı” yanıtı verdi. AK Partili İbrahim Aydemir de “ÖSO’nun sözcüsüyüz evet” dedi.

AK Partili Uğur Aydemir de bütçe konuşmasında konuyu yeniden gündeme getirdi.

“Afrin’den veya Suriye’den zeytin ve zeytinyağı Türkiye’ye gelmekte midir? Evet, gelmektedir” diyen Aydemir, ”Orada yaşayan insanlar, Afrin’deki insanlar zeytin üretmektedirler, zeytinyağı üretmektedirler. Eğer biz bunları Türkiye olarak almazsan bunları kim alacak değerli arkadaşlar? Kim alır bunları, kim satar?” ifadelerini kullandı.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “İtiraf ediyorsunuz” diye seslenirken, Aydemir de, “Evet, Türkiye’ye geliyor, itiraf ediyoruz. PKK’nın eline mi bırakacağız bunları” dedi. Aydemir şunları söyledi:

“Türkiye’ye ‘Özgür Suriye Ordusu tarafından çalınarak zeytin ve zeytinyağı geliyor, Türkiye de bunları kabul ediyor’ derse ben bu cümleyi de kınıyorum. Kim bu lafı ettiyse kınıyorum. Türkiye hırsızların malını almaz, Türkiye oraya gidip kendi imkânlarıyla oradaki vatandaşlar mağdur olmasın diye oradaki vatandaşların ürettiği ürünler değerinde satılsın diye Türkiye onlara yardımcı olmaktadır. Bunu böyle bilelim.”