‘Türkiye BAE ile swap anlaması imzalayacak’

Uluslararası haber ajansı Reuters, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bugün Türkiye’yi ziyaret eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileriyle iki ülke arasında olası bir swap anlaşmasına yönelik ön görüşme yürüttüğünü aktardı.

Reuters’a konuşan ve konu hakkında bilgi sahibi olduğu belirtilen iki kaynak, Kavcıoğlu’nun bugün Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşmeyi de doğruladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için bugün Türkiye’ye gitmişti.

Ziyaret kapsamında BAE’den Türkiye’ye doğrudan yatırımı artıracak anlaşmaların imzalanacağı belirtiliyor. Merkez Bankası konuya ilişkin yorum yapmadı.

Türkiye’nin 23 milyar dolarlık swap anlaşması bulunuyor

Sözcü’nün aktardığına göre swap anlaşmaları iki ülke arasında genel olarak lokal para cinsinden ticareti geliştirmek için kullanılıyor. Bu anlaşmalar TCMB’nin brüt rezervlerini daha da yukarıya taşıyor.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile de 15 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 23 milyar dolara ulaşan swap anlaşması bulunuyor.

Merkez Bankası’nın swap anlaşmalarına yeniden yönelmiş olması, bankanın rezerv birikimini kısa vadede döviz alım ihalesi yoluyla yapamayacak olmasından geliyor. Rezervlerde son dönemde ise reeskont kredileri kaynaklı bir toparlanma yaşanıyor.

Türkiye’nin Katar, Çin, Azerbaycan ve diğer Asya ülkeleri ile swap anlaşmaları imzalamak için görüştüğü belirtilmişti.