Türk Telekom HDP’nin miting çağrısı mesajını yayınlamadı

HDP’nin de aralarında olduğu İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri bugün İzmir Gündoğdu Meydanı’nda “Demokrasi için bir nefes” sloganıyla miting organize etti. Miting öncesi HDP İzmir İl Örgütü, mitinge katılım çağrısı amacıyla mesaj yayınlamak istedi.

Ancak Türk Telekom, 17 Haziran’da HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz’ı da anan mitinge katılım mesajını, içerisinde “faşizm” kelimesi ifadesi geçtiği gerekçesiyle yayınlamadı.

Meclis Genel Kurulu’nda konuyu gündeme getiren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Türk Telekom’a tepki gösterdi.

“Faşizm’ lafı sizi niye rahatsız etti?” diye soran Saruhan Oluç şöyle konuştu:

“Buradaki ‘Deniz’ hatırlarsanız, İzmir il örgütümüzde katledilmiş olan Deniz Poyraz arkadaşımızın ismidir. Bu mesajı Türk Telekom yayınlamayı reddediyor ve diyor ki: ‘Faşizm’ kelimesi nedeniyle bu mesajı yayınlamıyoruz.’ Yani sormak istiyoruz Türk Telekom’a. ‘Faşizm’ lafı sizi niye rahatsız etti? Deniz Poyraz’ı katletmiş olan bir faşist ve ırkçı zihniyeti kınamaktan, lanetlemekten, bundan niye rahatsızlık duyuyor Türk Telekom da bu mesajı yayınlamıyor? Siz Deniz Poyraz’ı katletmiş olanları mı savunuyorsunuz? O cinayeti mi savunuyorsunuz Türk Telekom? Sormak istiyoruz. Kabul edilebilir bir durum değil; düşünce ve ifade özgürlüğü açısından kabul edilebilir değil, toplantı ve gösteri yürüyüşleri açısından kabul edilebilir değil. Ya, emniyetin, valiliğin izin verdiği bir mitingin duyurusunu Türk Telekom yaptırmıyor. Kınıyoruz ve protesto ediyoruz.”