Türk diplomat ve iki vatandaşı öldürenlerin idam cezası onaylandı

Irak Kürdistan Bölgesi Temyiz Mahkemesi, Erbil 2. Ceza Mahkemesi’nin Türk diplomat Osman Köse ve iki Kürdistan Bölgesi vatandaşını öldüren iki kişi hakkında verdiği idam kararını onayladı.

Erbil 2. Ceza Mahkemesi, 11 Şubat 2020’de görülen duruşmada Türk diplomat Osman Köse ve iki Kürdistan Bölgesi vatandaşını öldüren kişi ve işbirlikçilerine faklı cezalar vermişti. Saldırıyla ilgili, 2 kişi idam cezası, 1 kişi bir yıl hapis cezası, 3 kişi de 2’şer yıl hapis cezası almıştı.

Kürdistan Bölgesi Temyiz Mahkemesi, olayın üzerinden 14 ay geçmesinin üzerinden dosya ile ilgili son kararını verdi.

Bölgenin televizyonu Rudaw’a konuşan olayın şüphelilerinden Sıtkı Kerim Han’ın avukatı Faxir Simko Reşid, “Güvenlik güçleri Hokkabaz restorantında meydana gelen saldırı ile ilgili aralarında baş fail Mazlum (Dağ) Muhammed Zeki ve Abdurrahman Şahin olmak üzere 7 kişiyi gözaltına almıştı. Mazlum Muhammed Zeki ve Abdurrahman Şahin’in aldıkları idam cezası Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı” dedi.

Temyiz Mahkemesi’nin dosya ile ilgili son kararını verdiğini belirten Faxir Simko Reşid, “Temyiz Mahkemesi 15 Eylül 2020’de İsmail Halil Muhammed ve Receb Baki Abdulkerim’e ikişer yıl hapis cezasına, Sıdkı Kerim Han ve Eyup İbrahim Mela da aldıkları birer yıl cezayı yattıkları için serbest bırakmaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

17 Temmuz 2019’da başkent Erbil’de gerçekleştirilen saldırıda Türk diplomat Osman Köse ve Osman Muhammed Ali ile Beşdar Ramazan Salih adlı Kürdistan Bölgesi vatandaşları öldürülmüştü.