TTB’den hükümete çağrı: Toplumsal bağışıklıktan uzağız, Delta varyantına karşı önlemler hızla alınmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), aşılamanın yaygınlaşmasına karşın iki doz aşı yapılanların oranının henüz yüzde 18 civarında olduğunu ve bu nedenle toplumsal bağışıklık için gereken oran uzak olunduğunu belirtti, hükümeti Delta varyantına karşı önlem almaya çağırdı.

Covid-19 yeni bir hastalık olduğu için toplum bağışıklığı için gerekli bağışıklık düzeyi net olarak bilinmiyor. Fakat salgın uzmanları bu oranın yüzde 70 düzeyinde olacağını öngörüyor.

TTB’den yapılan yazılı açıklamada, Delta varyantı nedeniyle sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü kişiler için “varyantlara etkili mRNA aşıları ile üçüncü doz aşı programı başlatılmalı” çağrısında da bulundu.

Uluslararası seyahatlere ek önlem çağrısı

Uluslararası seyahatlerde yeni önlemlerin alınması da TTB’nin çağrıları arasında:

“Vaka sayıları her geçen gün artan Delta varyantının yoğun olduğu İngiltere ve Rusya gibi ülkelerden gelenlerde son 72 saat içinde yaptırılan testin negatif olması yeterli görülmektedir. Ancak ülkemizin yeni bir tehlike ile karşılaşmaması için özellikle uluslararası seyahatlerde bilimsel önlemlerini artırması gereklidir. Hindistan, Nepal, Pakistan vb. ülkelere uygulanan 72 saat içinde PCR testi yaptırılması, test negatif ise 14 gün karantina uygulanması ve tekrar testin negatif olması koşulu ile turist olarak seyahat hakkına sahip olunması, başta Rusya ve İngiltere olmak üzere Delta varyantının yükseldiği her ülke için geçerli olmalıdır. Aksi takdirde turizm gibi bilimsel olmayan kaygılar uğruna yeni bir dalga ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.”