TTB: Hatay Valiliği meslek örgütlerinden sağlık çalışmalarını yürüttükleri Sevgi Parkı’nı boşaltmalarını istedi

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıkları olan depremden en fazla etkilenen İzmir'in Bayraklı ilçesinde 9 binada ekipler çalışma yaptı. Depremde yıkılan Rıza Bey apartmanındaki arama kurtarma çalışmaları devam etti. ( Halil Fidan - Anadolu Ajansı )

Türk Tabipleri Birliği (TTB), TTB Hatay İl Deprem Koordinasyonu ve Hatay Tabip Odası’nın da aralarında olduğu emek-meslek örgütlerinin sağlık çalışmalarını yürüttüğü Sevgi Parkı’nın boşaltılacağına ilişkin sözlü bildirimler yapılması üzerine 28 Şubat 2023 günü Hatay Valiliği’ne bir yazı gönderdiğini açıkladı.

Valilik bildiriminin yazılı ve gerekçeli bir biçimde yapılması gerektiği hatırlatılan yazıda, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının parkta “amaçlarına uygun olarak çalışmalar yürüttüğü” belirtildi.

Yazıda depremde binası yıkılan Hatay Tabip Odası’nın yürüttüğü faaliyetler, kadın sağlığı alanında verilen acil sağlık hizmetleri ile Türkiye Psikiyatri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların çalışmaları buna örnek verildi.

Depremzedelerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi ve iyilik halinin sağlanabilmesi için her türlü destek ve yardımın ulaşılabilir kılınması gerektiği vurgulanan yazıda; bu bağlamda koordineli bir hareket beklenirken parkın boşaltılmasına dönük karardan derhal geri dönülmesi çağrısı yapıldı.