TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ilk duruşmaya çıkacak

“Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bugün hakim karşısına çıkacak.

Fincancı’nın tutuklu olarak yargılandığı davanın ilk duruşması, İstanbul’da 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat  09.30’da görülecek.

Duruşma öncesi TTB ütesi doktorlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Fincancı’ya destek olmak amacıyla basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına yurt dışından 20 kuruluşun temsilcileri de katıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi Başkanı ve adli tıp uzmanı Fincancı, Ankara’ya götürülerek burada sorgulanmış ve Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştı.

“Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla bir süre Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne tutulan Fincancı’nın dosyası daha sonra ikametinin bulunduğu İstanbul’a nakledilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı’nın, TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi ve yeni başkan seçilmesi yönünde karar alınmasını da mahkemeden talep etmişti.

Ne demişti?

Şebnem Korur Fincancı, TSK tarafından Kürdistan Bölgesi topraklarında yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddiası ve kimyasal silahtan etkilendiği belirtilen bir PKK’linin video görüntüleri üzerine yorumda bulunmuştu.

Fincancı, “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz” demişti.

Fincancı’nın açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sınır ötesi operasyonlara iftira atan Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Ayrıca bu ismin üzerinde de çalışmalarımızı yürütecek, gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin de değiştirilmesini sağlayacağız… Bu çerçevede ilgili bakanlarımıza, Tabipler Birliği başta olmak üzere, meslek örgütlerinde yeni bir yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdi” demişti.