TSK ile Irak Sınır Muhafızları arasındaki mesafe 5 kilometreye kadar yakınlaştı

TSK’ya bağlı askerlerin Derkar nahiyesinde bulunan Şakule tepesine yerleşmesinin ardından Irak Sınır Muhafızları da bölgede yeni mevziler kurmaya başladı. Her iki taraf arasındaki mesafenin 5 kilometreye kadar düştüği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde PKK’ye yönelik “Pençe Kaplan” adlı operasyonu sürerken dün askerler Zaho ilçesi Derkar nahiyesi sınırları içerisinde bulunan Şakule tepesine çok sayıda asker indirmişti.

Askerlerin Zaho ve Derkar kara yoluna 6 kilometre uzaklıkta bulunan bu tepeye yerleşmesinin ardından Irak Sınır Muhafızları da Hewa tepesi bölgesinde yeni mevziler tutmaya başladı.

Rudaw muhabiri Yusuf Musa’ya göre, Sınır Muhafızlarının bulunduğu bölgeden Türk askerlerinin çıplak gözle görüldüğünü, askerlerin daha önce konuşlandığı Xamtir tepesinden Şakule’ye güç kaydırdığını söyledi.

“Türk askerleri ile Sınır Muhafızları arasındaki mesafe 5 kilometreye kadar düştü” diyen muhabirimiz, karşıdan askerlerin yerleştiği tepede karakol yaptıklarını, Güney Kürdistan tarafında ise Sınır Muhafızlarının daha önce konuşlandığı 5 noktada ya yol yapıldığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Duhok Karayolları Müdürlüğü’nden Lokman Muhammed, “5 bölgeye yol yapım çalışması başlattık. Bunlardan biri Şeraniş mevkiinde. Bazı yolların yüzde 75’ini tamamladık. Her 5 nokta arasındaki mesafe 5 ile 8 kilometre arasında” dedi.

Kani Masi’de bombardıman

Öte yandan Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Kani Masi kasabası kırsalı da TSK topçusu tarafından bombardımana tabi tutuldu.

Masi Nahye Müdürü Serbest Sabri, bazı topların Bedihe köyüne isabet ettiğini söyledi.  

Serbest Sabri, “Bedihe köyü ve çevresine 6 havan topu isabet etti. Köyde bulunan yaklaşık 10 ev zarar gördü. Yine köylülere ait bağ ve bahçeler de maddi hasaar oluştu” dedi.

Bu bölgenin ilk defa bombalandığını vurgulayan Kani Masi Nahye Müdürü, sabahtan beri keşif uçaklarının bölgede uçtuğunu, bombardımanın halkta korku ve paniğe neden olduğunu aktardı.  

Haftanin’de operasyon ve çatışmalar sürüyor

TSK’ya ait savaş uçakları 15 Haziran günü Kandil, Şengal ve Mahmur başta olmak üzere birçok yeri eş zamanlı olarak bombalamış, ardından Türkiye Milli Savunma Bakanlığı 17 Haziran günü Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Haftanin’de PKK’ye yönelik “Pençe Kaplan” adıyla operasyon başlattığını duyurmuştu.

Haftanin sınırından 30 kilometre Kürdistan Bölgesi topraklarına geçen TSK unsurlarının bu bölgedeki stratejik 24 tepede üstlendiği belirtiliyor.

Operasyonlar kapsamında gerçekleştirilen bombardımanlarda 19 Haziran günü Şeladize kasabasına bağlı Sida köyünde 4 sivil hayatını kaybetti. Çatışmalar nedeniyle Duhok sınırında çok sayıda köy boşaltılmak zorunda kaldı.

Çatışmalar sürerken 1 Temmuz’da Irak Sınır Muhafızları Zaho sınırındaki Kela Şabanike, Siyae Bena ve Kela Derê tepelerine konuşlandı.