Trump’tan yeni operasyon açıklaması: Önümüzde üç seçenek var

Smoke billows following Turkish bombardment on Syria's northeastern town of Ras al-Ain in the Hasakeh province along the Turkish border on October 9, 2019. - Turkey launched an assault on Kurdish forces in northern Syria with air strikes and explosions reported along the border. President Recep Tayyip Erdogan announced the start of the attack on Twitter, labelling it "Operation Peace Spring". (Photo by Delil SOULEIMAN / AFP)

ABD Başkanı Donald Trump, “İşimizi mükemmel yaptık ve IŞİD hilafetini yüzde 100 bitirdik” dedi.

Üç seçeneğe sahip olduklarını belirten Trump, “Ya binlerce askeri bölgeye göndererek kazan, ya Türkiye’ye çok sert finansal yaptırımlar yap ya da Türkiye’yle Kürtler arasında anlaşma yap” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından açıklama yapan Donald Trump, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“IŞİD’in halifeliğini yüzde 100 yendik ve Suriye’de Türkiye’nin saldırısı altındaki bölgede artık askerimiz yok. İşimizi harika şekilde yaptık! Şimdi Türkiye, 200 yıldır savaştığı Kürtlere saldırıyor.  Üç seçeceğimiz var: Binlerce asker gönder ve askeri olarak kazan, Türkiye’yi ekonomik olarak yaptırımlarla sert bir şekilde vur ya da Türkiye ile Kürtler arasında bir anlaşmaya aracılık et.”

Gün içerisinde de konuyla ilgili açıklama yapan Trump, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye, Kürtlere saldırmayı uzun süredir planlıyordu. Onlar ilelebet savaşıyorlardı. Saldırının olduğu bölgenin yakınlarında herhangi bir yerde askerimiz ya da ordumuz yok. Ben sonu olmayan savaşları bitirmeye uğraşıyorum. İki tarafla da görüşüyorum. Bazıları bizden bölgeye on binlerce asker göndermemizi ve sil baştan yeni bir savaş başlatmamızı istiyor.”