Trump’tan Suriye’den çekilmesini eleştiren İsrail’e: Size her yıl milyarlarca dolar veriyoruz, çok iyi olacaksınız

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilme kararına eleştirilerin yükseldiği İsrail’e “Size her yıl milyarlarca dolar veriyoruz, çok iyi olacaksınız” diye seslendi.

Trump, Suriye’den hızla tümüyle çekilme kararının İsrail’de yarattığı memnuniyetsizliğin dışa vurması üzerine “Daha ne istiyorsunuz” şeklinde yorumlanabilecek sözler sarf etti.Irak’taki ABD askerlerine Noel ziyaretinden dönerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin İsrail’i nasıl etkileyeceği sorusu üzerine, her yıl İsrail’e güvenlik yardımı olarak 4.5 milyar dolar verdiklerini, dolayısıyla İsrail’in çok iyi olması gerektiğini dile getirdi.

‘4.5 milyar dolardan bile fazlasını veriyoruz’

“İsrail’e çok iyi bakacağız. İsrail iyi olacak. İsrail’e yılda 4.5 milyar dolar veriyoruz. Ve eğer hesaplara bakacak olursanız, açıkçası onlara bundan çok daha fazla para veriyoruz. Onlar da kendileri için çok iyi iş çıkarıyorlar.”

‘Kafanızı kullanın’

14 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesinde Suriye’den tamamen çekilme kararı alan ve bu kararını 19 Aralık’ta açıklayan Trump, gelen tepkilere Irak’tan “Bence pek çok kişi benim düşünce biçimime gelecek. Artık kafamızı kullanma zamanı” yanıtını gönderdi. Trump, gerek olursa Suriye’ye Irak’taki Amerikan askerleriyle müdahale edebileceklerini belirtti.