Trump’ın azil sürecinde yeni iddia: Trump rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açılması için Ukrayna’dan direkt olarak istekte bulundu!

Çarşamba günü kamuoyuna açık ifade verme sürecine geçilen azil soruşturmasındaki kilit isimlerden biri, ABD Başkanı Donald Trump’ın, rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açılması için Ukrayna’dan direkt olarak istekte bulunduğunu iddia etti.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği’ni vekaleten yürüten Bill Taylor, kendi çalışma ekibinden birine “Trump, Biden için bir soruşturma başlatılması için uğraşmakla meşgul” denildiğini dile getirdi.

İfade sürecinde ilk söz verilen isim olan Taylor, Demokratların kilit tanığı konumunda bulunuyor. Trump yönetiminin soruşturma konusu olan girişimleri konusunda endişesini ilk kez dile getiren isim de ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bill Taylor’dı.

ABD Başkanı, ifade sürecinin “bir dakikasını bile izlemediğini” ifade ederek süreci “cadı avı” olarak tanımladı.

Taylor, detaylı bir açılış konuşması ile Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda kameralar karşısına geçti ve Ukrayna iddiası ile ilgili olarak, kendi çalışanlarından birinin tanık olduğu bir telefon konuşmasını aktardı.

İddiaya göre, ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland, halen büyükelçilik çalışanı ile telefondayken, Trump’a hitaben “Ukraynalılar ilerlemeye hazırlar” dedi.

Taylor, kendi çalışanının Sondland’a ‘Trump’ın Ukrayna ile ilgili ne düşündüğünü’ sorduğunu ve “Trump, Biden ile ilgili soruşturmayla daha çok ilgileniyor” cevabı aldığını aktardı.

Bu ayın başlarında ABD Başkanı Trump, Sondland için “Adamı neredeyse tanımıyorum” demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile basın toplantısı sırasında bu iddiaların sorulduğu Donald Trump, “Bununla ilgili bilgim yok, ilk kez duyuyorum” yanıtını verdi.

Trump Taylor’ın sözünü ettiği telefon görüşmesini de hiçbir şekilde hatırlamadığını savundu.

AZİL SÜRECİ

Trump hakkındaki azil sürecine yönelik soruşturmanın kamuoyuna açık bölümü Kongre’de başladı. Tanıkların dinleneceği oturumları Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff yönetiyor.

Soruşturma kapsamında, Trump’ın siyasi çıkarları için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den iyilik yapmasını ve kendisine yardım etmesini istediği iddiaları inceleniyor.

Schiff, soruşturmanın açılış sürecinde Zelenskiy’nin “siyasete yeni giren bir isim” olduğunu ve ABD ile ilişkilerini iyi tutmak istediğini ancak Trump’ın kendi kişisel çıkarı için “bir müttefikin kırılganlığından faydalandığını” söyledi.

Azil soruşturmasının başlamasına neden olan süreç, bir muhbirin Trump’ın Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde kişisel çıkarları için yardım ve iyilik istediğini iddia etmesiyle başladı.

Daha sonra Beyaz Saray, görüşmeye katılan yetkililerin tuttukları notlardan derlenmiş olan konuşmanın özet deşifresini yayınladı. Bu deşifrede, Zelenskiy’nin ABD’den füze satın almaya hazır olduklarını söylemesinin ardından Trump’ın “Ancak ben de sizden bir iyilik istiyorum” dediği görülüyor.

Schiff, açılış konuşmasında, “Bu soruşturmaların hiçbirisi ABD’nin ulusal çıkarlarına uygun değil. Bununla birlikte her ikisi de Donald Trump’ın kişisel ve 2020 kampanyasının çıkarlarına uygun” dedi.

Schiff ayrıca, Kongre üyelerinden muhbirin kimliğini hiçbir şekilde açıklamamalarını istedi.