Trump: Türkiye’nin harekâtı oradaki Kürt nüfusu yok ederse, Türk ekonomisini mahvederim

ABD Başkanı Donald Trump, “Ankara’nın Suriye’deki harekâtının oradaki Kürt nüfusu, yok etmesi durumunda Türk ekonomisini yıkacağını” söyledi.

ABD Başkanı bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtleri yok etmesinden kaygı duyup duymadığı” yönündeki sorusuna “Bu olursa onun ekonomisini mahvederim. Bunu daha önce bir kez Pastör Brunson ile yaptım. Umarım makul davranacaktır.” yanıtını verdi.

Trump ayrıca, Türkiye’nin harekâtının “mümkün olan en insanı şekilde yapılmaması” halinde, Erdoğan’ın kast ederek “Bunu adil olmayan bir şekilde yaparsa, büyük bir ekonomik bedel ödeyecek.” diye konuştu.

Türkiye olmasaydı, milyonlarca Suriyeli dünyaya yayılacaktı

Türkiye’nin uzun süredir PKK ile mücadele ettiğini söyleyen Trump, “PKK, Türkiye’nin düşmanı” ifadelerini kullandı. Trump, eski Başkan Obama’nın “Türkiye’nin ölümcül düşmanı PKK ile anlaşma yaptığını” aktardı.

“Erdoğan, Suriyelilerin ülkeleirne dönmesini istediğini söylüyor diyen ABD Başkanı, “Türkler aynı bizim gibi IŞİD’lilerin serbest kalmasını istemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Suriyeli mültecilerin durumuyla ilgili Trump, “Türkiye olmasaydı milyonlarca Suriyeli dünyaya yayılacaktı” sözlerini kullandı.