Trump: Şiddet olaylarına Antifa ve diğer radikal sol gruplar liderlik ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin birçok kentinde düzenlenen protesto gösterilerini eleştirdi ve olayların arkasında Antifa ve diğer radikal sol grupların olduğunu öne sürdü.

Trump, SpaceX’in Nasa astronotlarını taşıyan uzay aracının fırlatılmasının ardından Kennedy Uzay Merkezi’nde yaptığı konuşmada, yasalara uyan vatandaşların seslerinin duyulması gerektiğini söyledi.

Trump, “Şiddet olaylarına ve vandallığa, masumları terörize eden, istihdamı yok eden, işletmelere zarar veren ve binaları kundaklayan Antifa ve diğer radikal sol gruplar liderlik ediyor” dedi.

Antifa’nın (Anti-faşist ya da Anti-faşist hareketin kısaltması) sol eğilimli olarak nitelendirilebilecek bir hareket. Pek çok üyesi ırkçılık ve cinsiyetçiliğin her türüne ve Trump’ın canlandırdığını söyledikleri milliyetçilik, göçmen karşıtlığı ve Müslüman karşıtlığına güçlü bir şekilde karşı çıkıyor.

Ancak Antifa daha çok sol politikaları desteklemek yerine aşırı sağcı ideolojiyle mücadele etmeye odaklanıyor. Antifa mala zarar verme ve bazen fiziksel şiddet olmak üzere militanca protesto yöntemlerine yönelebiliyor.

Trump, daha önce yaptığı başka açıklamalarda da Antifa’yı eleştirmişti. Ağustos 2018’deki bir açıklamasında Trump, ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin Kongre’de çoğunluğu kaybetmesi halinde şiddet olaylarının artacağını söylemiş ve Antifa’yı “şiddet dolu insanlar” olarak nitelendirmişti.