Trump: Kürtleri terk etmedik, petrol bölgelerini kontrol altına aldık

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Suriye’yi kastederek, “Kürtleri terk etmedik. Kürtlerle de çalışıyoruz” dedi.

NATO Zirvesi için Londra’da bulunan ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile düzenlediği basın toplantısında Kürtlerle ilgili soruya yanıt verdi.

“ABD’nin Suriye’den ayrılması ve Kürtleri terk etme kararının NATO müttefiklerinin nasıl etkileyeceği” sorusuna Trump, şu yanıtı verdi:

“Hayır, Kürtleri terk etmedik. Kürtlerle de çalışıyoruz. Kürtlerle çok iyi bir ilişkimiz var. Ve petrolü (kontrol altına) aldık. Petrolü aldım.”

Trump, ABD güçlerinin bulunduğu diğer bazı yerlerde de petrolü kontrol altına alması gerektiğini belirterek, “Bu yerlerden dördünü sayabilirim” ifadesini kullandı.

Diğer güçlerin petrolü Kürtlerden almak istediğini ancak ABD’nin bunu engellediğini kaydeden Trump, “Ama biz olmasaydık Kürtler hayatta kalamazdı” diye konuştu.

Trump’ın Ekim ayında Kuzey Suriye’nin bazı bölgelerinden ABD askerlerinden sonra, Türkiye Kürt bölgesine yönelik operasyon başlatmıştı.

Birçok ülkenin yanı sıra ABD kamuoyu ve siyasileri de Trump’a sert tepki göstererek kararını geri çekmesini istedi. Gelen tepkiler üzerine Trump, ABD askerlerinin Suriye ve Rojava’daki petrol bölgelerinde kalacağını açıkladı.