Trump: Kürtlere yönelik olası saldırı açıklamalarına Türkiye’ye çok sert uyarılarda bulundu

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilme takvimiyle ilgili yönetiminden gelen farklı açıklamaların olduğu bir dönemde Türkiye’ye yönelik çok sert ifadeleri içeren açıklamalarda bulundu.

Trump, Suriye’den çekilme sürecinde, Kürt gruplara yönelik bir saldırı düzenlemesi halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan mahvetmekle tehdit etti. Trump’ın ABD saatiyle Pazar akşam saatlerinde paylaştığı mesajına Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanıtı da sert oldu.

“Suriye’den çok gecikmiş geri çekilmemize başlarken, IŞİD’in hilafetinin kalıntılarını sert biçimde birçok açıdan vuruyoruz. Yeniden toparlanmaları durumunda da yakındaki üsten yeniden saldıracağız. Kürtleri vurmaları durumunda da Türkiye’yi ekonomik açıdan yıkıma uğratacağız. 20 millik (32 km) bir güvenli bölge olacak. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmelerini istemiyoruz. Amerika’nın Suriye’de IŞİD’i ortadan kaldırma politikasınden en büyük fayda sağlayanlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama birliklerimizi eve döndürmenin zamanı geldi. Sonu gelmeyen savaşları durdurun!” dedi.

İlgili Haberler