Trump: Petrolü koruyarak Kürtleri destekleyeceğiz ve Kürtlere yardım edeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, “Şükran Günü” dolayısıyla Afganistan’daki ABD askerlerine yaptığı ziyarette, Kürtlere yardım edeceklerini söyledi.

Trump, dün Afganistan’daki en büyük hava üssü olan Bagram Hava Üssü’ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

ABD’de kutlanan “Şükran Günü” vesilesiyle Afganistan’daki birliklere sürpriz ziyarette bulunan Donald Trump, askerlere hindi ikram etti.

Trump burada yaptığı konuşmada, “Suriye’de güçlerimiz geliri Kürtlere ait olan petrol bölgelerini koruyor. Petrolü koruyarak Kürtleri destekleyeceğiz” dedi.

ABD Başkanı Trump, ziyareti sırasında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Ziyarete Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien de eşlik etti

Trump’a ziyaretinde Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Mick Mulvaney, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Senatör John Barrasso, Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham ve Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere’nin eşlik ettiği belirtildi.

Grisham, uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burası tehlikeli bir bölge ama Trump, buradaki askerlere destek vermek istedi. Bay ve Bayan Trump, ailesinden çok uzakta tatil geçiren insanlar olduğunu biliyor ve bunun hoş bir sürpriz olacağını düşündük” ifadelerini kullandı.

Seyahat bilgisinin, Donald Trump’ın güvenle ziyaretini tamamlayana kadar ambargolu olduğu bu nedenle de şu ana kadar bir bilginin sızdırılmadığının altı çizildi.