Trump: Irak’ta ABD askerlerini ziyaret etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Irak’a gelerek ülkede bulunan ABD askerlerini ziyaret etti. Trump, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Irak’tan çekilmek gibi bir niyetimiz yok. Suriye’de bir şey yapmak için Irak’ı üs olarak kullanabiliriz.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Irak’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Trump bu ziyaretiyle, göreve başlamasından bu yana, ilk kez aktif bir savaş bölgesine gitmiş oldu. Ziyarete İlişkin Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Trump ve First Lady, Noel gecesi geç saatlerde Irak’a gitti. Askerlerimiz ve askeri liderlerimizi ziyaret ettiler, kendilerine başarıları ve fedakarlıkları için teşekkür ettiler.” dedi.

Ziyaret sırasında ABD’nin Ortadoğu politikalarına değinen Trump, “Irak’tan çekilmek gibi bir niyetimiz yok. Suriye’de bir şey yapmak için Irak’ı üs olarak kullanabiliriz.” dedi. Trump, Suriye’den çekilme konusunda kendisini eleştirenlere ise, “Birçok insan benim gibi düşünmeye başlayacak.” dedi.

Trump’ın Irak ziyareti planlanırken basına haber verilmedi. Al Asad Hava Üssü’nde ABD askerleriyle bir ara gelen Trump’a, First Lady Melania ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton da eşlik etti.

Burada bir açıklama yapan Trump, dönüş yolunda Almanya’nın Ramstein Hava Üssü’nde görevli askerleri de ziyaret edeceğini açıkladı. Trump ayrıca yeni Savunma Bakanı Shanahan’ın görevinde uzun süre kalabileceğini belirtti.