Trump: Greta, öfke yönetimi hakkında çalışmalı!

ABD Başkanı Donald Trump, TIME dergisi tarafından ‘yılın kişisi’ seçilen Greta Thunberg hakkında “Çok saçma. Greta, öfke yönetimi problemi hakkında çalışmalı” dedi.

Twitter hesabından Thunberg hakkında açıklamada bulunan Donald Trump, şunları ifade etti:

“Çok saçma. Greta, öfke yönetimi problemi hakkında çalışmalı ve ardından eski moda bir filme gitmelidir. Sakin ol Greta, sakin!”

THUNBERG ‘YILIN KİŞİSİ’ SEÇİLDİ

16 yaşındaki iklim aktivisti ve iklim için okul grevlerinin öncüsü Greta Thunberg ‘yılın kişisi’ oldu.

TIME dergisi, ‘Yılın kişisi’ olarak iklim aktivisti Greta Thunberg’i seçtiğini duyurdu.

Dergide Thunberg için “O gerçeği söylemenin cesaretini güçle birleştirerek bir neslin ikonu hâline gelen sıradan bir genç kız. Gezegen hakkında var olan bulanık endişeleri dünya çapında bir mücadele hareketine dönüştürdü” denildi.

Madrid’de süren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda konuşan Thunberg, dünya liderlerini küresel ısınmayı durdurmak için güçlü bir adım atmak yerine kendi imajlarını parlatmakla suçladı.

Thunberg geçen sene okulu kırarak İsveç Parlamentosu önünde iklim için grev yapmaya başladı. Thunberg’in tek başına gerçekleştirdiği eylem kısa zaman içinde dünya çapında karşılık buldu.

TIME dergisinin bu yıl içinde belirlediği ‘Yılın kişileri’ arasında Hong Kong aktivistleri, ABD Başkanı Donald Trump, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD’de Trump’ın azil soruşturması sürecinin başlamasına neden olan ‘Muhbir’, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani yer alıyordu.