Trump duruşma sonrası ilk kez konuştu: Seçimlere müdahale

Hakkında ceza davası açılan ilk eski ABD başkanı olan Donald Trump, Salı günü New York’ta yargıç karşısına çıktı. Serbest bırakılmasını takip eden saatlerde kameraların karşısına geçen Trump, kendisine yöneltilen suçlamalarla “seçimlere müdahale” edildiğini öne sürdü.

Trump, Salı günü öğle saatlerinde mahkemeye varmasının ardından kendisine yöneltilen suçlamaları dinlemesi için gözaltına alındı.

Yargıç karşısına çıkan ve kendisine 34 suçlama yöneltilen Trump, bütün suçlamaları reddetti.

Mahkemede yaklaşık bir saat kalan Trump, daha sonra serbest bırakıldı.

Trump, mahkemeden ayrılırken gazetecilere açıklama yapmadı.

Trump’a yöneltilen suçlamalar, eski porno yıldızı Stormy Daniels’a “sus payı” ödenmesi sırasında ticari kayıtları tahrif ettiği iddiası etrafında şekillendi.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, Trump’ın New York iş kayıtlarında defalarca yanlış beyanda bulunduğunu iddia etti, New York yetkililerinin “ciddi suç eylemlerini normalleştiremeyeceğini” söyledi.

Trump, Mar-a-Lago’daki evine varmasının ardından kameraların karşısına geçti.

“Seçimlere müdahalenin kurbanı” olduğunu savunan Trump, “Böyle bir şeyin ABD’de olabileceğini asla düşünmezdim” diye konuştu.

76 yaşındaki siyasetçi, “İşlediğim tek suç, ulusumuzu onu yok etmeye çalışanlara karşı korkusuzca savunmak” dedi.

Duruşmanın ardından Trump’a Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden destek geliyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, “Alvin Bragg, federal fonları kullanarak Başkan Trump’a karşı politize suçlamalar getirmek için federal yasaya başvurarak demokratik sürecimize müdahale etmeye çalışıyor ve aynı zamanda Kongre’deki halk temsilcilerinin bu saçmalığı soruşturma yetkisine sahip olmadığını savunuyor. Öyle değil. Bragg’ın federal adalet sürecini silah olarak kullanmasının hesabı Kongre tarafından sorulacak” dedi.

Trump’ın karşı karşıya kaldığı suçlar en fazla dört yıl hapis cezası gerektiriyor, ancak hukukçular Trump’ın hüküm giymesi halinde büyük olasılıkla para cezasına çarptırılacağını ve cezaevine konulmayacağını söylüyor.

3. kez başkanlığa aday olan Trump, isterse kampanyasına devam edebilir.

ABD’de bir suçtan dolayı suçlu bulunan bir adayın başkanlık için kampanya yürütmesini ve başkan olarak görev yapmasını engelleyen yasa bulunmuyor.

Büyük bir kalabalığın beklediği ve tepesinde helikopterlerin uçtuğu mahkemeye Trump gizli bir kapıdan girdi.

Trump, Pazartesi günü Florida’daki evinden yola çıkmadan kısa bir süre önce sahibi olduğu Truth Social isimli platformda kendisine yönelik suçlamaları “cadı avı” olarak nitelendirdi.