Trump: Demokratlar seçimi ancak hile yaparak kazanabilir

US President Donald Trump speaks during a press conference in the Press Briefing Room of the White House in Washington, DC, August 23, 2020. - American authorities announced an emergency approval of blood plasma from recovered coronavirus patients as a treatment against the disease that has killed over 176,000 in the US. (Photo by SAUL LOEB / AFP)

ABD Başkanı Donald Trump, dün yapılan Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı’nda 3 Kasım tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimlerinde ikinci bir dönem kazanmak için resmen aday gösterildi. Aday gösterilmesinin ardından açıklama yapan Trump, Demokratlar’ı zafer “çalmaya” çalışmakla suçlayarak, Demokrat Parti’nin resmi başkan adayı Joe Biden’ın anketlerde önde olmasına rağmen rakibini yeneceği konusunda kendine güvendiğini ifade etti.

Beklendiği gibi Kuzey Carolina eyaletine bağlı Charlotte kentinde toplanan yaklaşık 330 delege, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı’nın ilk gününde Trump’ı başkanlık koltuğuna aday gösterdi.

Trump adaylığının duyurulmasının ardından delegelerin karşısında yaptığı uzun konuşmasının girişinde “Ülkemiz tarihindeki en önemli seçim olacak” ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çok fazla dışarı çıkmayan Joe Biden’dan farklı olduğunu göstermek isteyen Trump, kurultayın ilk gününde Charlotte kentindeki kongre merkezine gelerek “Kuzey Carolina’ya gelmem gerektiğini hissettim. Bunu Kuzey Carolina’ya saygı duyduğumuz için yaptık ve 3 Kasım’da bunu hatırlayacağınıza inanıyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu ve rakibi Biden’ın Wisconsin eyaletine bağlı Milwaukee kentinde yapılan Demokrat Parti Kurultayı’na katılmadığına dikkat çekti.

Cumhuriyetçi başkan, Demokratların başkanlığı kazanması halinde bu zaferin “Amerikan rüyasının sonu” anlamına geleceği konusunda uyarıda bulundu.

50 ABD eyaletini temsil eden delegeler, Alabama eyaletinden başlayarak alfabetik sıraya göre Trump’ı desteklediklerini sırayla duyurdular. Dün daha erken saatlerde Cumhuriyetçiler Mike Pence’i de ikinci dönem başkan yardımcılığı için yeniden aday gösterdi.

Geçen hafta başlayan eşi görülmemiş Demokrat Parti Kurultayı’nda olduğu gibi, Cumhuriyetçilerin kurultay faaliyetlerinin çoğu da Kovid-19 salgını yüzünden sanal ortamda gerçekleştirilecek. Ancak teknik kısım, Trump’ın partisinin getirdiği gelenek karşıtı değişikliklerin yalnızca başlangıcı olacak.

Trump, salgın yüzünden posta yoluyla oy kullanılmasını bir kez daha kınayarak -herhangi bir kanıt öne sürmeksizin- bu sürecin sahtekarlığa zemin hazırladığını iddia etti. Trump, “Demokratlar’ın seçimi kazanmasının tek yolu, hile yapmaları (…) Seçimleri çalmak için Kovid-19’u kullanıyorlar” dedi.

Ulusal düzeydeki anketler birçok ana eyalette haftalardan beri Biden’in Trump’ı geride bıraktığını gösterse de, Trump 2016 yılında olduğu gibi büyük bir sıçrayış ile sürpriz bir zafer kazanacağını umuyor.

Trump’ın ikinci kez başkanlık seçimlerinde aday gösterilmesine ilişkin kabul konuşmasını perşembe günü Beyaz Saray bahçelerinden yapması bekleniyor.