Trump Davos’ta: Bugün ABD’nin, dünyanın daha önce hiç görmediği biçimde ekonomik patlamayla kuşatılmış halde olduğunu ilan etmekten gurur duyuyorum

Davos Zirvesi’nde konuşan ABD Başkanı Trump, Çin ile olan ilişkilerden memnun olduğunu belirtti. Trump, faz 2 ticaret anlaşması için görüşmelerin çok yakında başlayacağını açıkladı.

Trump, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 50’inci Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, 2 yıl önce burada “büyük Amerika’nın geri dönüşünü” başlattıklarını söylediğini hatırlattı.

ABD Başkanı Trump konuşmasına ABD’nin Başkanlığını yaptığı süre boyunca ülkede yaşanan gelişmelerden söz ederek, “Bugün ABD’nin, dünyanın daha önce hiç görmediği biçimde ekonomik patlamayla kuşatılmış halde olduğunu ilan etmekten gurur duyuyorum. Amerikan rüyası geri döndü, her zamankinden de büyük ve daha iyi bir şekilde Amerika büyüyor, Amerika zenginleşiyor, Amerika daha önce hiç olmadığı kadar yine kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Başkanlığı sürecinde ABD’nin büyük bir ekonomik gelişme sağladığını ve mevcut durumda dünyanın öncüsü olduğunu ifade eden Trump, bu süreçte 7 milyon kişiye iş imkanı sağladıklarını kaydetti.

Önceki yönetimin 67 bin iş yerini kapattığını belirten Trump bunlardan 12 binini yeniden açıp işletmeye başladıklarını söyledi.

Konuşmasında rekor seviyede düşük işsizliğe, borsa kazanımlarına, Çin ile imzalanan birinci faz ticaret anlaşmasına, ABD Senatosunun onayladığı ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’na (USMCA) değinen Trump, ülkesinde ekonomik toparlanmanın muhteşem olduğunu vurguladı.

Diğer ülkelere ABD’yi örnek almalarını öneren Trump, “Diğer ülkelere bürokrasiyi azaltmayı, ABD örneğini izlemeyi öneririm” ifadelerini kullandı.

Donald Trump, ABD’nin Dünya Ekonomik Forumu’nun yerkürede 1 trilyon ağaç dikme girişimine katılacağını da bildirdi.

Çin ile ikinci aşama ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin çok kısa sürede başlayacağını ifade eden Trump, ABD Merkez Bankası’na (Fed) eleştirilerine devam etti. Trump, Fed’in çok yavaş faiz indirimine rağmen bu rakamlara ulaştık” dedi.

“NAFTA’yı terk ettik. En kötü anlaşmalardan biriydi. Onun yerine bir ticaret anlaşması getirdik” diyen Trump, “NAFTA yıllardır 10 yıllarca süren sisitemin bize ne kadar kötü olduğunu gösterdi. Ücretler düştü, fabrikalar ürünler kötü etkilendi. Bu artık böyle gitmeyecek. Ben seçildiğimde temizlemem gereken enkazdı. Yeni bir sistem koymak istedik, çalışanları öncelikli yapmaya çalıştık. Ticaret anlaşmaları bu yüzden önemli. Kongrede bu zaten geçti” diye konuştu.

ABD Başkanı Libya’ya petrol üretiminin hemen yeniden başlaması çağrısında bulunduklarını da belirtti.

Başkan Trump, Greta Thunberg ve diğer iklim aktivistlerine gönderme yaparak “Kıyamet kehanetlerini reddetmeliyiz. Zaman kötümser olma değil iyimser olma zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşması sonrası Davos’ta dünya liderleri ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya gelmesi planlanan Trump’ın yarın da Davos’taki programının ardından ABD’ye dönmesi bekleniyor.