Trump: Ciddiyim, kapatacağım

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika’nın yasa dışı göçmen akışını engellememesi halinde ülkeyle olan sınırının büyük kısmını gelecek hafta kapatacağı uyarısında bulundu.

Trump, Florida’da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken “Bu bütün ticaret anlamına gelebilir. Uzun süre (sınırı) kapalı tutacağız. Dalga geçmiyorum” ifadelerini kullandı.

Trump Perşembe günü Michigan’da düzenlediği mitingde de güney sınırını kapatma uyarısında bulunmuştu. Ancak bu kez kapatma konusunda takvim verdi.

Beyaz Saray ise bu hamlenin ekonomi ve seyahat gibi konulardaki olası etkileriyle ilgili henüz açıklama yapmadı. Sınırın uzun süre kapalı kalmasının her iki ülke ve hayatını bu ülkelerde sürdüren topluluklar için olumsuz etkileri olmasına kaçınılmaz gözüyle bakılıyor.

Trump Twitter’dan yazdığı mesajda “Meksika, Güney Sınırımız’dan gelen yasa dışı göçmenlerin tamamını durdurmazsa sınırı kapatacağım” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisiyse Trump’ın bu açıklamasıyla çoğunluğu Orta Amerika’dan olan göçmenleri hedef aldığını belirtti. Bu ailelerin büyük çoğunluğu ABD’den sığınma talep ediyor.

Sığınma talebiyle gelen bu kişiler ülkeye girdiklerinde “yasa dışı” olarak addedilmiyor.

Yetkili, ABD’nin belli giriş noktalarını kapatabileceğini ve buralara çocuklarla ailelerin kayda geçirilmesi sürecinde yardım edecek görevliler yerleştirebileceğini kaydetti.

Geçiş noktası olarak ifade edilen yerler iki ülke sakinleri ve ticari araçlar tarafından kullanılıyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, yönetimin hangi geçiş noktalarını kapatacağını söylemedi ancak kapatılmalarının gündemde olduğunu aktardı.