Trump: Çekilme en az üç yıl sürer

A convoy of U.S. vehicles is seen after withdrawing from northern Syria, on the outskirts of Dohuk, Iraq, October 21, 2019. REUTERS/Ari Jalal

Irak yönetimi, ABD Başkanı Trump’ın, ülkedeki ABD güçlerinin tamamen çekilmesinin en az 3 yılı bulacağını aktardığını bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Ahmed Mela Tellal, dün düzenlediği basın toplantısında, çekilme takviminin, ABD Başkanı tarafından belirlendiğini söyledi.

Tellal, “ABD ile Irak’ın yaptığı anlaşmanın sonucu açıktır ve Irak’taki birçok ABD üssünün boşaltılması öngörülüyor. Bu iki tarafın üzerinde mutabık olduğu bir konudur ve bunun için en az 3 yıl gerekebilir” dedi.

ABD ile Irak arasında gerçekleştirilen stratejik görüşmeler kapsamında bir toplantının daha yapılıp yapılmayacağına ilişkin sözcü, “Bu toplantı, bütün adımların tamamlanmasına dönük olacak” ifadesini kullandı.

Irak’ta resmi medyanın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’yle yaptığı görüşmede, IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonun, Irak’tan çekilme kararına bağlılığını iletti.

Trump’ın, “Irak’ta az sayıda Amerikan askeri kaldı, büyük bölümü çekildi. Bu ülkeden 3 yıl içinde hızlıca çekilme kararına bağlıyız” dediği aktarıldı.