Transseksüel kadının anne olarak kayda geçme talebi kabul edildi

Fransa’da transseksüellerin de anne olmasını onaylayan bir karar mahkeme tarafından kabul edildi. Söz konusu kararın Fransa’da emsal olacağı değerlendiriliyor.

Cinsiyetini değiştiren ameliyatı olmadan önce çocuk sahibi olan kişinin ameliyatın  ardından çocuğun annesi olarak kayıtlara geçme talebi kabul edildi.

Fransa’nın güneyindeki Toulouse kentindeki temyiz mahkemesi, 52 yaşındaki transseksüel bir kadının cinsiyet değiştirme ameliyatı olmadan önce erkek olarak sahip olduğu çocuğun resmen annesi olmasına hak verdi.

Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği habere göre mahkeme kararıyla birlikte “Claire” takma ismini kullanan kadın, çocuğunun doğum belgesine ikinci anne olarak eklenecek.

Claire’in cinsiyet değiştirdikten sonra kızının doğum belgesine annesi olarak kayıtlara geçme talebi 2014 yılında reddedilmişti.

Montpellier’deki temyiz mahkemesi de 2018 yılında Claire’in doğum belgesine “anne” ya da “baba” olarak değil, “biyolojik ebeveyn” olarak yazılmasını uygun görmüştü.

Ancak bu karardan da memnun olmayan Claire, hukuk mücadelesini 2020 yılında bir üst mahkemeye daha taşıdı.

“Biyolojik ebeveyn” ifadesinin Fransız hukukunda yeri olmadığına kanaat getiren üst mahkeme, davayı Toulouse’daki mahkemeye havale etti. Toulouse’deki temyiz mahkemesi de bu vakada iki annelik soyunun olabileceğine dikkat çekerek Claire’in, kızının doğum bölgesine ikinci anne olarak eklenebileceğine karar verdi.

Fransa hukuku için emsal karar

Claire’in avukatı Clelia Richard, söz konusu kararın çığır açan bir adım olduğu değerlendirmesinde bulundu. Bu kararın Fransa hukukuna yansıması olacağına dikkat çeken Richard, Claire’in kızının böyle bir durumdan etkilenen tek çocuk olmadığını söyledi.

Richard, kararın Fransa’daki çok sayıda ebeveyni ve ebeveyn olmak isteyen kişileri rahatlattığını kaydetti.