TİHV’den rapor: 3 yılda 9 çocuk resmi araçların çarpmasıyla hayatını kaybetti

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)’nın yayınladığı rapora göre 1 Ocak 2018 – 10 Eylül 2021 arasında güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 9 çocuk yaşamını yitirdi.

Son olarak 3 Eylül’de Şırnak’ın İdil ilçesinde evinin önünde bisiklet süren 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Mihraç Miroğlu’nun kaybı resmi ve rırhlı araç çarpması sonucu yaşanan ölümleri yeniden tartışmaya açtı.

TİHV’in raporuna göre sadece bu yılın başından Eylül ayına kadar güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 2 çocuk hayatını kaybetti.

TİHV, güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerle ilgili bir infografik hazırladı. Çalışmaya göre, 1 Ocak 2018 – 10 Eylül 2021 arasında güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 9’u çocuk, biri engelli, toplam 16 kişi yaşamını yitirdi.

TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin verileriyle hazırlanan çalışmaya göre, sözkonusu dönemde güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 13’ü çocuk 41 kişi yaralanırken; 9’u çocuk, biri engelli, toplam 16 kişi öldü.

2018 yılında 17 ayrı olayda, güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 6’sı çocuk 31 kişi yaralandı. İkisi çocuk, biri engelli 7 kişi öldü.

2019 yılında 6 ayrı olayda, güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 2’si çocuk 3 kişi yaralandı. Biri çocuk 3 kişi öldü.

2020 yılında 2 ayrı olayda, güvenlik güçlerine ait araçların çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. 2 çocuk öldü.

10 Eylül itibariyle 2021 yılı içinde güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan 7 olayda, 5’i çocuk 6 kişi yaralandı. 4 çocuk öldü.