Temelli: Yarın uzun bir yolculuk başlıyor, herkes heybesini hazırlasın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul seçimleri için oyunu Bakırköy’deki Halil Vedat Kıratlı İlkokulu’nda kullandı. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün de eşlik ettiği Temelli, 1417 Nolu sandıkta oy kullandı. Bir süre önce bel fıtığı ameliyatı geçiren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da oyunu Bakırköy’de kullandı.

Oy kullandıktan sonra okulun önünde bir açıklama yapan Sezai Temelli şöyle konuştu:

“Son bir yılda son dört yılda yaşanan adaletsizliğe karşı toplumun gerçek anlamda bir itirazı ve tepkisinin ortaya çıktığı bir seçim oldu. Bunu hep birlikte uzun süre dile getirdik. Türkiye çok ciddi hukuksuzluk ve adaletsizlik sürecinden geçiyor. Türkiye tam anlamıyla tecritleştirilmiş durumdaydı. Tekçi anlayışım otoriter rejimin hukuksuzluğu meşrulaştıran OHAL’ci anlayışı dayatan bir sistemle karşı karşıyaydık. 31 Mart seçimlerinde buna karşı çok ciddi itirazımızı ortaya koyduk. HDP olarak Türkiye’de yeni bir yol açılması hareketiyle stratejimizi ortaya koyduk. Evet bu üçüncü yoldu. Tabi 31 Mart’a giderken yaşadığımız adaletsiz süreçten 31 Mart sonrasında çok daha hukuksuz süreçle karşılaştık. Hem YSK marifetiyle, hem de iktidarın her türlü adaletsiz ve hukuksuz uygulamalarından kaynaklı… Muş, Malazgirt, Viranşehir, Şırnak gibi yerlerde her türlü hukuksuzluk adaletsizliğe rağmen iptal edilmedi. İstanbul’da meşru olan bir seçim yok sayıldı ve halkın önüne sandık getirildi. Hesapları bu türden adaletsizlik ve hukuksuzluklarla almak üzerine. Ama bu gün inanıyorum ki bugün sandıkta İstanbul halkı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yurttaşlarımız sandıkta cevabı verecek.

‘BU HUKUKSUZLUĞA KARŞI MÜCADELEDİR’

Bu bir adalet, demokrasi mücadelesidir. Bu hukuksuzluğa karşı hep birlikte omuz omuza yürüttüğümüz bir mücadeledir. Demokrasi ittifakının en belirgin buluşmasıdır. Bu yüzden stratejimizi 31 Mart’ta olduğu gibi bugünde koruduk, yarında korumaya devam edeceğiz. Yarın 24 Haziran sabahından itibaren uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Üçüncü yolda kararlı bir şekilde yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Bu uzun yolda Türkiye’nin demokrasi ve barışını hep birlikte inşa etmek için çaba göstereceğiz. Yarından itibaren bugüne kadar attığımız adımların karşılığında demokrasi ittifakını Türkiye’nin her yerinde örmeye çalışacağız. Halkların Demokratik Partisi olarak Türkiye’nin içinde sıkıştığı bu kutuplaşmadan, kamplaşmadan çıkmanın yolu üçüncü yolda buluşmadan geçiyor. Tüm demokrasi güçlerine, sivil toplum örgütlerine, sendikalara, emekçilere, kadınlara bu demokrasi ittifakında buluşma çağrısı yapıyorum. Türkiye’nin ihtiyacı olan demokratik anayasadır. Toplumsal barıştır. Yok edilen toplumsal barışı hep birlikte inşa edelim. Türkiye ve Ortadoğu’nun ihtiyacı barıştır, gelin Ortadoğu halklarının beklentisine barış katalım, hep birlikte bu mücadeleyi büyütelim. Demokrasi ve barış yolunda buluşmaya devam edelim. Yarın uzun bir yolculuğa çıkıyoruz, herkes heybesini hazırlasın. Heybesine barış, demokrasi, halkların birarada yaşama iradesini koysun. Ortak vatanda demokratik cumhuriyeti var edene kadar, bu yolda yürümeye devam edeceğiz.”

BULDAN: AMELİYATLI OLMAMA RAĞMEN GELDİM, SANDIKLARDAN ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ FIŞKIRACAK

Oyunu Bakırköy’de kullanan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “Ben bugün bu sandıktan demokrasinin çıkacağına yürekten inanıyorum. Bugün bu sandıklardan barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün fışkıracağına yürekten inanıyorum” dedi.

Murat Kölük İlkokulu’nda oy kullanan Buldan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Umut ediyorum ki bugün kullanılacak oylar sadece İstanbul’un kaderini değil Türkiye’nin kaderini değiştirecektir. Ben bugün ameliyatlı olmama rağmen bir oyun ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için buradayım. Bir oyla her şeyin değişebileceğine olan inancımızı her zaman ifade ettik. Bugün aynı inançla bir oyu kullanmak üzere geldim. İstanbul’un aynı zamanda Türkiye’nin kaderini değiştirmesine katkı sunacak oyumu kullandım. Keşke 31 Mart’ta kullanılan oylar, gösterilen irade kabul edilseydi ve bugün bu seçimi yapmamış olsaydık. Ama her şeye rağmen halkın iradesi gasp edildiği için halkın iradesine tahammülsüzlük gösterildiği için tekrardan sandık başına gittik. Ben bugün bu sandıktan demokrasinin çıkacağına yürekten inanıyorum. Bugün bu sandıklardan barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün fışkıracağına yürekten inanıyorum. İstanbul seçimleri hepimize hayırlar getirsin” dedi.