TBMM’de Başarır ve Türkkan hakkındaki fezlekeler için hazırlık komisyonu kuruldu: CHP, İYİ Parti ve HDP toplantıya katılmadı

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan hakkındaki dokunulmazlık fezlekelerini görüşmek üzere toplandı.

CHP; HDP ve İYİ Parti’nin protesto ederek katılmadığı toplantıda, AKP ve MHP’li üyelerin kararı doğrultusunda, fezlekeleri görüşmek üzere beşer kişilik Hazırlık Komisyonu oluşturuldu.

Muhalefet protesto etti, ittifak ortakları karar verdi

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın başkanlığında AKP ve MHP’li üyelerin katılımıyla toplandı.

Muhalefet partilerinden üyeler ise toplantıya katılmadı.

Çok sayıda dokunulmazlık dosyası komisyonda beklerken, iki milletvekilinin dosyasının öne çekilmesine tepki göstererek ilk önce AKP’nin “başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifi” konusunda görüşme talebini geri çeviren CHP ve İYİ Parti ile kapatma davasına tepki gösteren HDP’li üyeler toplantıyı protesto etti.

Toplantı başında kısa bir açıklama yapan Başkan Beyazıt, dokunulmazlık dosyalarını incelemek üzere 5 kişilik hazırlık komisyonu kurulacağını söyledi.

Beyazıt, bir sonraki toplantıda da komisyon raporunun ele alınacağını bildirdi.

Toplantıda, AKP ve MHP’li üyelerin beşer üyeli ayrı ayrı iki hazırlık komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

İçtüzük gereği Hazırlık Komisyonu, hakkında fezleke düzenlenen Başarır ve Türkkan’dan savunmalarını isteyecek.

Komisyon en geç 1 ay içinde raporunu hazırlayarak üst komisyona sunacak. Bu rapor Karma Komisyon’da görüşülecek. Daha sonra Genel Kurul’da oylanacak.

Genel Kurul yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verirse iki milletvekiline yargı yolu açılacak.