TBB Başkanı Feyzioğlu: Konya’daki katliam her yönüyle incelenmeli

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişilik Kürt ailenin katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Olay vahimdir. Öldürülen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” diyen Metin Feyzioğlu, aileye yönelik bir tehdidin yetkililer tarafından önceden bilinip bilinmediğinin araştırılması, varsa sorumlular hakkında gereğinin yapılması gerektiğini söyledi.

Feyzioğlu, şu hususları dile getirdi:

“Basında ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde ifade edildiği üzere, katledilen ailenin önceki günlerde can güvenliklerinin tehlikede olması sebebiyle yetkili makamlardan yardım isteyip istemedikleri konusunda kamuoyu bilgilendirilmelidir. Yetkili makamların açıklamalarına göre olayın sebebi, iki aile arasında yıllar önce başlayan bir uyuşmazlıktır. Ancak katliamın arkasında etnik kimlik veya başka bir ideolojik sebebin bulunup bulunmadığı konusu ayrıntılı olarak incelenmelidir. Sonuçlar kamuoyuyla gerekçeleriyle birlikte bir an önce paylaşılmalıdır.”

Feyzioğlu, “Yeterli ve çok boyutlu araştırmalar yapılmadan sonuca ulaşan aceleci açıklamalardan kaçınılmalıdır. Provokasyonları önlemenin yolu konunun her açıdan soruşturulacağı konusunda güvence vermek ve en önemli kamu yönetimi ilkelerinden olan şeffaflığı hayata geçirmektir. Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezimiz, Konya Baromuzla birlikte süreci yakından takip edecektir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Dün saat 18.50 sıralarında Konya’nın merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi’nde Dedeoğulları ailesinin yaşadığı eve düzenlene saldırıda, ailenin 7 ferdi katledildi, ardından ev ateşe verildi.

Konya’da ikamet eden Kürt aile 12 Mayıs’ta, “Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız” diyen 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğramıştı. Saldırıda 7 ferdi ağır yaralanan aile “Canımızdan endişe duyuyoruz” demişti.