Taliban Sözcüsünden, kendilerini tanıyacağını açıklayan Çin’e övgü

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın sözcülerinden Süheyl Şahin, yeni hükümeti tanıyacağını açıklayan ilk ülke Çin’e göz kırptı. Şahin, “Çin, dev ekonomisi ve kapasitesiyle büyük bir ülke. Afganistan’ın yeniden inşasında büyük rol oynayabilir” ifadelerini kullandı.

Çin Merkezi Televizyonu’na (CCTV) konuşan Şahin, Afganistan’daki gelişmelere ve uluslararası yansımalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Şahin, Afganistan’ın yeniden imarının önemine vurgu yaparak, “Çin, dev ekonomisi ve kapasitesiyle büyük bir ülke. Afganistan’ın yeniden inşasında büyük rol oynayabilir.” dedi.

BÖLGE ÜLKELERİNDEN DE DESTEK İSTEDİ

Komşu ülkeler ve bölge ülkeleriyle birlikte tüm dünyayı Afganistan’ın yeniden inşasında rol almaya çağıran Şahin, tüm ülkelerin desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

ULUSLARARASI TOPLUMA TALİBAN’I TANIMA ÇAĞRISI

Afgan halkının iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, uluslararası toplumu Taliban’ı resmi olarak tanımaya çağırdı.

Şahin, Taliban’ın Afganistan’daki ilerlemesinin “dayatılmış bir yönetime karşı halk ayaklanmasını” temsil ettiğine işaret ederek, ülkeye hakim olma hızlarının yönetimi ele almalarını meşrulaştırdığı yorumunu yaptı.

Taliban yönetimindeki Afganistan’da kadınların özgürlüklerine dair endişeleri de reddeden Şahin, kadınların eğitim ve çalışma haklarını koruyacaklarını savundu.

Şahin, uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlara da çağrıda bulunarak, yeni yönetime fon sağlanması talebinde bulundu.

Öte yandan, Şahin, Afganistan’ın komşu ve bölge ülkelerine karşı (saldırı amaçlı) kullanılmayacağını ve bunun kendilerinin menfaatine olmayacağını sözlerine ekledi.

ÇİN, TALİBAN’I TANIYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesi sonrası Çin’den konuyla ilgili yapılan ilk açıklamada, , “Taliban’la dostça ilişkiler geliştirmeye hazırız” denilmişti.