Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen: Burka şart değil, başörtüsü zorunlu olacak

Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen, Afganistan’da yönetimi ele geçirmeleri sonrasında bir televizyon kanalına konuk oldu. Shaheen kanalda, kadınların burka giyme zorunluluğunun olmayacağını ancak başörtüsünün zorunlu olacağını söyledi.

10 günlük ilerleyişin ardından pazar günü başkent Kabil’e giren Taliban, Afganistan’da yönetimi ele aldı. Sivil halkın çoğu ülkeden kaçmak için farklı yollara başvururken, Taliban yönetimindeki Afganistan’da neler yaşanacağı ise merak konusu oldu.

BAŞÖRTÜSÜ ZORUNLU OLACAK

Tüm dünyanın gelişmeleri yakından takip ettiği ülkede, Taliban’ın sert tutumu nedeniyle kadınları nasıl bir hayatın beklediği ise şekillenmeye başladı. SKY News kanalına konuk olan Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen, “Bu, onların güvenliği için” diyerek Afganistan’da kadınların burka giyme zorunluluğunun bulunmayacağını, ancak başörtüsünün zorunlu olacağını söyledi.

“AFGANLARIN YENİ BİR SAYFA AÇMASINA YARDIM ETME BATI’NIN DA YÜKÜMLÜLÜĞÜNDE”

Şahin ayrıca, “Birleşik Krallık Başbakanı ve dünyanın tüm liderleri Afganistan halkının isteklerine saygı duymalı ve Afgan halkına ülkeyi yeniden inşa etmesi konusunda yardım etmeli. Bu onların yükümlülüğü, çünkü 20 yıl boyunca Afganistan’ın yıkımının arkasında onlar vardı. İnsanların Afganistan’da yeni bir hayata başlamasına ve yeni bir sayfa açmasına yardım etmek de onların ahlaki yükümlülüğüdür” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…