Taliban: Afganistan hükümeti temsilcileriye görüşme haberini yalanladı

Taliban hareketi sözcüsü Zabihullah Mücahid, Taliban örgütü ile Afganistan hükümet temsilcileri arasında Cidde’de görüşme yapılacağı haberlerini tekzip etti.

Zebihullah Mücahid, konuyla ilgili verilen haberler ve iddiaların yanlış olduğunu ve bir şayiadan ibaret olduğunu söyledi.

Son günlerde Pakistanlı yetkililerden naklen verilen haberlerde, Pakistan hükümetinin, Taliban ile Afganistan hükümeti arasında bir görüşme ortamını sağlamaya hazır olduğu bildirilmişti.

Taliban sözcüsü, ayrıca Afganistan hükümeti ile görüşme için ‘Amerikan güçleri çekilmelidir’ şartı koşuyor.
Bu arada Amerikan başkanı Trump’ın Afganistan kararına yönelik haberlerin üzerinden neredeyse iki hafta geçti ancak bu konuda resmi bir talimatın henüz Pentagon’a verilmediği ortaya çıktı.
Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararının hemen ardından, Afganistan’daki 14 binden fazla asker sayısını da yarıya indireceği iddiaları Washington’da büyük tartışmalara neden olmuştu.Ancak yönetimin Afganistan konusunda henüz resmi bir adım atmadığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Savunma Bakanlığı yetkilisi “Afganistan’daki asker sayısını azaltmaya yönelik imzalanmış bir talimat yok.” ifadesini kullandı.

Pentagon sözcülerinden Yarbay Kone Faulkner ise AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada “Henüz hiçbir değişiklik yok. Taliban ile barış görüşmeleri devam ederken asker sayısı ve durumları ile ilgili tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Diğer taraftan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garret Marquis de Afganistan’daki askerlerin bir kısmının çekilmesine ilişkin henüz resmi bir kararın söz konusu olmadığını teyit etti.