Tahir Elçi Davası’nın üçüncü duruşması Diyarbakır’da devam ediyor

20 Ekim 2020’de başlayan ilk duruşmanın ardından Tahir Elçi Cinayeti Davasının üçüncü duruşması bugün Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Bugün görülen celsede üç sanık polis ve ‘Lojman’ lakaplı gizli tanık SEGBİS yoluyla ifade verdiler.

Gizli tanık Lojman, olay esnasında YPS örgütünde yer aldığını, örgüt üyesi Masum Gürkan’ın şarjörü olmadığını duyduğunu, firari sanık Uğru Yakışır’ın olay yerinde keskin nişancı olduğunı kendisine söylediğini iddia etti.

Tanıklar Deniz Ataş, başka suçtan tutuklu olduğu soruşturma dosya savcısının, Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayında suçu örgüt üyelerine yüklemesini istediğini ve kendisine komplo kurduğunu beyan etti.

Duruşmaya ara verildi.

İnsan hakları Savunucusu ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 2015 yılında sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, çatışmalar nedeniyle tahrip olmuş Dört Ayaklı Minarenin önünde, çatışmasızlık için çağrıda bulunduktan sonra, güvenlik güçleri ve örgüt militanları arasında yaşanan bir çatışmada vurulmuştu.

4 yıl 6 ay devam eden soruşturmanın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı sanık üç polis hakkında ‘’Bilinçli taksirle adam öldürmeye sebebiyet vermek’’suçundan; firari örgüt üyesi Uğur Yakışır hakkında da ‘’İki polis memurunu öldürme, bir polis memurunu yaralama, Tahir Elçi’yi olası kastla öldürme’’ suçlarından dava açmıştı.

Sanık polisler tutuksuz yargılanıyor.

Elçi: Atmosfer çok ağır geldi

İlk duruşmada Elçi ailesi ve Diyarbakır Barosu’nun tüm talepleri reddedilmiş, aile ve avukatlar reddi hakim talebinde bulunmuştu.

3 Mart’ta yapılan ikinci duruşmada da, sanıkların tutuklanma talebi reddedilmiş, yurt dışı çıkış yasağı tedbiri konmuştu. Ayrıca bir sonraki duruşma için müşteki ifadelerinin alınması, tanık ve gizli tanıkların dinlenmesine karar verilmişti.

Türkan Elçi, dün sosyal medyada yaptığı paylaşımda, ilk duruşmada hakimin dışarıya atmakla tehdit ettiğini söyledi ve o atmosferin çok ağır geldiğini yazdı.

‘’Bir mağdur olarak bana çok ağır geldi, bitmeyen baş ağrısı şikayeti sonucunda MR çektirdiğimde yer yer beyin kanamalarına rastlandı, üçüncü duruşmada umarım yine aynı şeyler yaşanmaz.’’