Tahir Elçi davası: Davutoğlu’nın tanık olarak dinlenmesinden vazgeçildi, baro protesto çağrısında bulundu

Diyarbakır’da katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi davasında eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi kararından vazgeçildi. Savcılık mahkemeye Davutoğlu’nun görgüye dayalı bir tanıklığı olmadığı ifade ederek, daha önce tanık olarak dinlenmesi yönünden yönünde verilen kararın iptalini istedi. Mahkeme de ara kararında savcılığın bu talebini kabul etti.

Konuyla ilgili Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren ve  Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Başkanı Avukat Türkan Elçi’den ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada mahkemenin son kararının,  27 Ekim’de Diyarbakır Adliyesi önünde avukatların cübbeleriyle katılacağı basın açıklaması ile protesto edileceği duyuruldu ve katılım çağrısı yapıldı.

Söz konusu açıklamanın tam metni şöyle:

“Tahir Elçi soruşturması, katledildiği andan itibaren isteksiz ve etkisiz bir şekilde yürütülmüştür. Bilindiği üzere tam 4 yıl 6 ay sonra bu isteksiz sürecin ürünü olarak manipüle edici ve vasat bir iddianameyle Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştır. Soruşturma sürecindeki isteksizlik kovuşturmanın hemen başında daha ilk duruşmada katılan tarafların bütün taleplerimizin reddedilmesiyle kendisini göstermiştir. Israrcı olduğumuz ve daha önce reddedilen bir kısım taleplerimiz zamanla kabul görmüş ise de mahkeme heyetinin davanın ağırlığıyla örtüşmeyen uygulama ve kararlarındaki ısrarı da devam etmiştir.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 15.06.2022 tarihli son celsede;  bir önceki 12.01.2022  tarihli 4. celsede dönemin Başbakanı olan ve bu cinayeti “siyasi bir suikast” olarak tanımlayan Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesinin reddi yönündeki ara kararından vazgeçmiş Ahmet Davutoğlu’nun 23.11. 2022 tarihli celsede tanık sıfatıyla dinlenmesine yönünde yeni bir ara karar kurmuştur. Karar uyarınca da Ahmet Davutoğlu’na duruşma tarihinde hazır olması için davetiye tebliğ edilmiştir.

Ara karar verildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, duruşmadan üç aydan fazla bir zamandan sonra Diyarbakır 10 Ağır Ceza Mahkemesine 19.09.2022 tarinde yazılı talepte bulunarak;  “Ahmet Davutoğlu’nun yargılamaya konu olay hakkında görgüye dayalı bilgi sahibi olmadığı, bu itibarla tanık olarak dinlenilmesinin dosyaya hukukî anlamda herhangi bir katkısının olmayacağı ve esasa etki etmeyeceğinden cihetle, “Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenilmesi yönündeki ara karardan sarfınazar edilmesini talep etmiştir.

Mahkeme heyeti duruşma tarihini beklemeden savcılığın bu talebini ilettiği gün yani 19.09.2022 tarihinde kurduğu ara kararla; “tanık Ahmet Davutoğlu’nun bu aşamada dinlenilmesinin dosyaya bir yenilik katmayacağı iş bu dijital inceleme raporunun gelmesinden sonra dinlenilme hususunun değerlendirilmesinin daha yerinde olacağı anlaşılmakla” Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebinin kabulüne oy çokluğu ile karar verilmiştir.

Tahir Elçi davasının geldiği aşama itibariyle, mahkeme heyetinin maddi gerçeğin açığa çıkması yönünde bir çaba içerisinde olmadığı, davanın üzerinin kapatılması girişimlerine ve yönlendirmelerin etkisinde olduğu bizler açısından artık tartışmasız bir konu ve sonuçtur.

Baro Başkanlığı ve meslek yaşamı boyunca insan hakları ve hukukun üstünlüğü için mücadele veren ve  son sözleri BARIŞ olan Av. Tahir Elçi’nin dava dosyasındaki bu ciddiyetsiz tavrı asla kabul etmiyoruz.

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı olarak Türkiye Barolar Birliği ve 81 Baronun Başkan ve Yöneticilerini ve tabii ki savunmanın bağımsız temsilcileri olan tüm avukatları bu hukuksuzluklara karşı durmak, Tahir Elçi’ye adalet demek için 27.09.2022 tarihinde saat: 14:00 da cübbeleriyle Diyarbakır Adliyesinin önünde yapılacak basın açıklamasına katılımıyla davet ediyoruz.”