Şuursuz Aşk’ 20 Aralık’ta vizyonda: “80 ihtilali”

Haber | Civan Değer

80 ihtilali; ülke için oldukça karmaşık ve zor dönemler, kamu idarelerinin sistemi çökmüş, Türkiye’nin birçok idari kurumu yönetim olarak iflas etmiş bir süreçtedir.

HER YERDE KAOS

O dönemler, sıkıyönetimin ilan edilmesi ile ordu iş başına geçmiştir. Emniyet birimleri en az siviller kadar bir kaos ve panik hali yaşıyorlar. Ezberci bir yapı ile hareket edip herhangi bir tüzük veya yönetmeliğe uymadan zıt reaksiyonlar göstermektedirler.

ZİHİNSEL GENCİN GÖRDÜĞÜ AĞIR İŞKENCE VE YAŞADIĞI SAF AŞK

Doğuştan zihinsel engeli olan Yusuf, siyasetten asla anlamamakla beraber hiç bir siyasi hareketin içinde bulunmamıştır. Tek derdi simit satıp annesine ekmek götürmektir. Bir gün yine her zamanki gibi simit satmaya başlar. Polis devrimci gençleri kovalarken Yusuf da o karambolde gözaltına alınır. Gözünü açtığında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır ve hayatı bambaşka bir hal alacaktır. Yoğun dayak ve işkenceli saatlere maruz kalan Yusuf, neredeyse reflekslerinin tamamını kaybetmiştir. Yusuf’un suçsuz olduğu anlaşıldığında artık çok geçtir. Annesinin tek evladı olan Yusuf dönemin akıl ve ruh sağlığı rehabilitasyon merkezine sevk edilir. Yusuf artık neredeyse, yarım bir insandır.

Her şeye rağmen, yüzündeki tebessüm kendisini korumakta ve oldukça sevecen bir kişiliğe sahiptir. Hastalar ve doktorlar tarafından hemen fark edilip. Sevilen bir hasta haline gelir. Hastane ortamında hasta bakıcılar ve nöbetçiler tarafından çok kötü davranışlara maruz kaldığı zamanlarda olur. Yusuf aynı hastanede rehabilite olan Menekşe ile karşılaşır, her ikisinin de tamamen yabancı olduğu, aşk duygusuyla şuursuz bir şekilde tanışarak yeniden doğarlar. Menekşe uzun zamandır hastanededir. Birçok yıldır hasta bakıcıların kötü muamelesine maruz kalarak psikolojisi daha da bozulmuştur. Ancak Yusuf Menekşe içinde büyük bir sürpriz olur ve masumca bir aşk başlar aralarında. Bu durum hastane içinde art niyetli bazı çalışanları oldukça rahatsız eder. Böylece Yusuf ile Menekşe için sancılı bir süreç başlar. Hastane içerisinde oldukça renkli karakterlere sahip hastalar da vardır.

Bu hastaların çoğu Yusuf ve menekşeyi çok sevmektedirler. Hatta aralarında Yusuf ve Menekşe’nin geleceği için kendilerini feda edenler bile olacaktır. Şuursuz Aşk öyküsü, yapısı gereği sadece bir aşk filmi olarak karşımıza çıkmıyor. Söz konusu projede dönemin sistemini ve gerçeklerini hissederek tarihe hüzünlü bir yolculuğa çıkacaksınız. Filmin içerisindeki çoğu karakterin hazin ve gerçekçi bir öyküsü mevcuttur. Yusuf ve menekşenin hikâyesi hepinizin içini ısıtacak derin bir roman tadında. Aşk intikam vefa ve sadakat üçgeninde yüzen yarım kalmış insanların gerçekçi bir anlatımla kaleme alınmış etkileyici bir senaryodur.

20 ARALIK’TA SİNEMALARDA

Herkesin sabırsızlık ve merakla beklediği son yıllarda çekilen sinema filmleri arasında rekora koşabilecek kalitede çekilmiş Şuursuz Aşk filmi 20 Aralık’ta sinemalarda gösterime girecek.

MUHTEŞEM PERFORMANSIYLA BAŞROL İSMAİL HACIOĞLU

Başrolde İsmail Hacıoğlu, Ebru Şahin ve Burcu Kara’nın yer aldığı dram içerikli ‘Şuursuz Aşk’ filmi, 1980 ihtilalinde yaşanan haksızlıkları, hukuksuzluğu bariz bir şekilde ortaya koymaktadır. Umut Ertek’in yönettiği, Orhan Şeddatlı’nın yapımcılığını üstlendiği ve dağıtımını CGV Mars Media’nın yaptığı ‘Şuursuz Aşk’ filmi, bir taraftan belge – bilgi niteliğini taşırken öte yandan teknik anlamda ve oyuncu kadro anlamında dikkatleri çekiyor. ‘Şuursuz Aşk’ ayrıca dönemin sistemine ve gerçeklerine de dokunuşlar yaparak izleyicileri tarihte hüzünlü bir yolculuğa taşıyor.