Suudi Arabistan rejiminin insan hakları ihlallerine tepkiler devam ediyor

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözetleme Örgütü Suudi Arabistan zindanlarında insan hakları aktivistlerinin işkence edilmesini eleştirdi.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözetleme Örgütü Salı yaptıkları açıklamada, Suud rejimi Mayıs ayında gözaltına aldıkları ve aralarında bir kaç kadının da bulunduğu bazı insan hakları aktivistlerini işkence ettiğini ve cinsel tacizde bulunduğunu belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü, örgüte açıklamada bulunan üç görgü tanığı, gözaltına alınan bazı aktivistlerin elektrikle şok verilmek ve kırbaçla işkence edildiklerini anlattıklarını açıkladı. Söz konusu görgü tanıkları, işkencelerin şiddeti, işkence edilen aktivistlerin yürüyemeyecek hale gelecek kadar ağır olduğunu da belirttiler.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözetleme Örgütü açıklamalarında tutukluların cinsel tacize de uğradıklarını vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözetleme Örgütü  şimdiye kadar bir çok kez Suud rejimi insan hakları aktivistlerini infaz etmek ve tutuklulara işkence uygulamakla suçladı. Söz konusu örgütler S. Arabistan rejimini dünyanın en büyük insan hakları ihlalcileri niteliyor.