Suriyeli tıp öğrencisi bıçaklanarak öldürüldü

Hatay’da bıçaklı saldırıya uğrayan 17 yaşındaki Suriyeli öğrenci Faris Al Ali, hayatını kaybetti. Ali’nin bu sene Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdiği öğrenildi.

Hatay şehir merkezinde dün gece saatlerinde Suriyeli sığınmacılar bıçaklı saldırıyla hedef alındı.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, bu sene tıp fakültesini kazanan Faris Muhammed Al-Ali, bir grubun bıçaklı saldırısına uğradı.

Bıçaklı saldırıya uğrayan Al-Ali yaşamını yitirdi.

Ailesinin de Suriye’de hayatını kaybettiği belirtilen Al-Ali, İHH’nın Reyhanlı Eğitim Kampüsü’nde öğrenim görmüş, sınav puanıyla Tıp Fakültesi’ni kazanmış, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşmişti.

Sorumluların ceza alması talebinde bulunan Göçmen Sendikası Girişimi “Firas Alali, Suriyeli bir öğrenciydi. Liseyi yeni bitirmiş, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştı. Doktor olacaktı ama Firas dün Antakya’da bıçaklanarak öldürüldü. Firas’ın katilleri yargılansın, hak ettikleri cezayı alsın!” ifadelerini kullandı.

Ali’nin Tıp Fakültesi’ne birinci tercihten yerleştiği aktarıldı

Konuya ilişkin İHH İnsani Yardım Vakfı şu paylaşımda bulundu:

“Reyhanlı Eğitim Kampüsümüzde öğrenim gören ve bu yıl Tıp Fakültesini kazanan yetim öğrencimiz Faris Muhammed Al-Ali, Hatay’da bir grubun saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Menfur saldırıyı kınıyoruz. Kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.”

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR DER) ise yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Irkçı zihniyet bir kardeşimizin canına daha mâl oldu!

Reyhanlı Eğitim Kampüsünde öğrenim gören ve bu yıl Tıp Fakültesini kazanan yetim kardeşimiz Faris Muhammed Al-Ali, Hatay’da bir grubun bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Allah’tan kardeşimize rahmet diliyoruz.”