Suriyeli muhalif lider: Yeni anayasayı hazırlayacak heyetin kurulması konusunda başrol Rusya, Türkiye ve İran’da

Suriyeli muhaliflerin Moskova grubu temsilcisi ve Suriye Değişim ve Özgürlük İçin Halk Cephesi Başkanı Kadri Cemil, yeni Suriye anayasasını hazırlayacak heyeti kurma konusunda ana rolün Rusya, Türkiye ve İran’a verildiğini söyledi.

İzvestiya gazetesine yeni Suriye anayasası hazırlık çalışmaları hakkında bilgi veren Cemil, üç ülkenin temsilcilerinin bugün ve yarın Cenevre’de BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşeceğini belirtti. Cemil, anayasa komitesinin ay sonuna kadar kurulmasını beklediğini de kaydetti.

Cemil, “Komitenin üç bileşenden oluşması bekleniyor; hükümet, muhalefet ve sivil toplum. Muhaliflerin listesinin oluşturulması konusunda bazı sorunlar var ancak bu sorun Astana formatında öncelikli olarak çözüme kavuşturulabilir. Sivil toplum temsilcilerinin listesinin oluşturulmasıyla ilgili sorunlar da var. Mistura’nın 50 kişilik listeden 15 kişi daha seçmesi gerekiyor. Siyasi irade olduğu için 10-11 Eylül’deki toplantılarda başarı sağlanmasının önünde hiçbir engel görmüyorum. Anayasa komitesinin bu ay içinde kurulacağını umuyorum” dedi.