Suriyeli Milletvekili: Erdoğan-Esad görüşmesine ilişkin açıklama seçimden

Suriye’de Baas Partisi Milletvekili Nabil Toumeh, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beşar Esad’la 2023 seçimlerinden önce veya sonra görüşebileceğini belirterek, “Suriye olarak bizim, böyle bir adımın Erdoğan’a seçimlerden önce yarayıp yaramayacağını düşünmeliyiz” dedi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas, önceki gün Rusya’nın başkenti Moskova’da görüşme gerçekleştirdi.

Moskova’daki zirve 11 yıl sonra Türkiye ve Suriye arasında bakanlar düzeyindeki ilk toplantı olurken, Suriye’de Beşar Esad’ın lideri olduğu Baas Partisi’nin milletvekili Nabil Toumeh’ten Erdoğan-Esad görüşme ihtimaline karşı dikkat çeken bir yorum geldi.

“United World International” adlı haber sitesine açıklamalarda bulunan Nabil Toumeh, “Esad, Erdoğan ve Putin’le üçlü görüşmeyi reddetti” iddiasına ilişkin, “Cumhurbaşkanlığı bu konuda resmi olarak bir açıklama yapmadı. Medyada ortaya çıkan şey tamamen bir spekülasyondu” dedi.

Toumeh, “Toplantının ne zaman gerçekleşmesini bekliyorsunuz?” sorusuna, “Türkiye 2023 yılında oldukça karmaşık bir siyasi ortama sahip. Özellikle yaklaşan başkanlık seçimleri bunun bir unsuru. Suriye olarak bizim, böyle bir adımın Erdoğan’a seçimlerden önce yarayıp yaramayacağını düşünmeliyiz. Ayrıca bu görüşme Suriye’ye yönelik haksız yaptırımların hafifletilmesine yol açacak mı? Ülkeye yönelik ekonomik, siyasi ve sosyal ablukanın bir kısmının kaldırılmasına katkı sağlayacak mı? Bunların dikkate alınması gerekir. Bu çerçevede toplantı seçimlerden önce veya sonra olabilir” dedi.